Zamanı Etkili Kullanmak İçin Yapılması Gerekenler

Başarıya giden en önemli yolların başında zamanı etkili kullanmak gelmektedir. Zamanı etkili kullanan insanlar yapmaları gereken işleri zamanında yetiştirerek günlük hayatlarında problemlerin yaşanmasına engel olurlar. Bu kişiler hem özel hem iş hem de okul hayatlarında her zaman örnek davranışlar gösteren ve başarıdan başarıya koşan kişilerdir. Bu nedenle her bireyin hayatta başarı sağlamak için zamanı etkili kullanmayı öğrenmesi gerekmektedir.

Zamanı etkili kullanmanın ilk adımı ve olmazsa olmaz kuralı zamanı planlayarak yaşamaktır. Zaman istenildiği şekilde planlandığında ve bu plana uyulduğunda işlerin yetişmemesi ya da yapılaması mümkün değildir. İnsanoğlu yapmak istedikleri ve yapmak zorunda oldukları ile sürekli çatışma halindedir. Kişi eğer ne yapması gerektiğini bilir ve zamanı etkili şekilde kullanırsa yapmak istediklerini gerçekleştirmek içi de vakti kalır. Böylece kişi hem kendine zaman ayırmış hem de işlerini zamanında yetiştirmiş olur.

kzaman

Her öğrenci özellikle okul hayatında zaman problemi yaşar. Hem eğlenmek hem de derslerinde başarılı olmak isteyen bir öğrenci bu ikisi arasında kaldığında öncelikle hangisini tercih ettiğine dikkat etmelidir Çünkü hayat sadece ders çalışmaktan ibaret değildir ve her insanın eğlenmeye ve hoş vakit geçirmeye ihtiyacı vardır. Bu edenle kendisini ders çalışacak durumda hissetmeyen bir öğrenci kısa bir süre kendine zaman ayırmalı ardından yeniden ders çalışmaya yönlenmelidir. Önemli olan zamanı ve dolayısıyla da hayatı boşa geçirmemek her saniyeyi etkili kullanarak boşa geçmesini engellemektir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir