Yardımlaşma ve Dayanışmanın Önemi

İnsan hayatı boyunca diğer insanlar ile bir arada yaşar ve onlarla çeşitli etkileşimlerde bulunur. Bu etkileşim içerisinde takındığı tavır ve ortaya koyduğu davranışlar insanın hayata bakışını ve diğer insanlarla olan ilişkisini etkiler. Sosyal bir varlık olan insan gerek ailesi, gerek arkadaşları gerekse toplumun diğer fertleri ile hep iç içedir. Çevresindeki insanlarla iyi geçinen kimseler hayatları boyunca destek görür ve her zaman çok mutlu olurlar.

kyardim

Çevredeki insanlarla iyi geçinmenin en önemli yolu bu kimseler ile karşılıklı yardımlaşma ve dayanışma içinde olmaktır. Her insanın zaman zaman zor dönemleri olur ve bu dönemlerde herkes başkalarının yardımına ihtiyaç duyar. Zor durumda olan kişilere yardım etmek ve karşılıklı olarak dayanışma içerisine girmek toplum sağlığı açısından da olumlu sonuçlar doğurur. Vatandaşları arasında dayanışma ve yardımlaşma bağları kuvvetli olan toplumlar her zaman kötü olayları hafif yaralarla atlatırlar. Aynı şey aileler için de geçerlidir. Aile fertlerinden birinin başına gelen bir sıkıntı tüm aile tarafından göğüslenirse zor günler çok büyük yaralar almadan atlatılabilir.

Yardımlaşma ve dayanışma çok güzel ve örnek bir davranıştır. Bu davranış küçük yaşlardan itibaren bireylere aşılanmalı ve böylece daha sağlıklı ve güçlü tolumlar, aileler,, bireyler oluşturulmalıdır. İnsanın yalnız yaşaması ve tek başına ayakta durabilmesi çok zordur. Bu nedenle her insan diğer fertler ile bir arada bulunarak onlardan yardımını ve desteğini esirgememelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir