Yardımlaşma İle İlgili Atasözleri Ve Anlamları

p20

Bu yazımızda sosyal hayatın en önemli gerekliliklerinden biri olan yardımlaşma ile ilgili atasözlerinden ve anlamlarından bahsedeceğiz.

Atasözleri uzun yıllar içerisinde atalarımızın gözlem ve tecrübelerine dayanarak ortaya çıkmıştır. Nasihat edici, ders verici anlamlar içermektedir. Atasözleri sözlü olarak ortaya çıkmış daha sonra yazıya geçirilmiştir.

Uzun yıllar içerisinde atasözleri sözlü edebiyatının gelişmesinde ve kültürün aktarılmasında önemli bir rol oynamıştır. Yardımlaşmayı, dayanışmayı, sevgiyi, saygıyı, birlik ve beraberliği öğütleyen cümle gruplarıdır. Bölgesel olarak değişse de içerdiği anlam aynı kalmıştır.

Yardımlaşma il ilgili atasözleri ve anlamları şu şekildedir:

Birlikten kuvvet doğar. : Bir ve beraber olmanın toplum hayatında çok önemli olduğunu anlatan bu söz, bir ve beraber olan toplumların her türlü engel ve zorluğun üstesinden gelebilecekleri nasihat etmektedir.

Komşu komşunun külüne muhtaçtır. : İnsanın, insana duyduğu ihtiyaçtan yola çıkarak, yardımlaşmanın dayanışmanın ve dostluğun önemini vurgulamak için kullanılan bir atasözüdür. Özellikle aynı yaşam alanını paylaşan insanların birbirlerine olan yardımlaşma ihtiyacından bahsetmektedir.

Nerede birlik, orada dirlik. : İnsanların yardımlaşarak ve dayanışma sağlayarak bir arada bulunması, toplumsal içgüdüleri dinamik tutan ve sosyal ilişkileri kuvvetlendiren yıkılmaz bir birliktelik inşa eder anlamındadır.

Bin bilsen de bir bilene danış. : İnsanların herhangi bir konuda ne kadar bilgili olurlarsa olsunlar, tecrübe sahibi insanlardan yardım almalarını teşvik eden bir sözdür. Ayrıca kibri, kini yok eder.

Yalnız taştan duvar olmaz. : Savaşlar, doğal afetler gibi yıkıcı güçlerin önüne geçebilmek için yardımlaşarak birliktelik oluşturmanın önemini anlatmaktadır.

Yardımlaşma İle İlgili Atasözleri Ve Anlamları Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir