Yangından Korunma Haftası İle İlgili Atasözleri ve Anlamları

c12

Bu yazımızda Yangından Korunma Haftası’nın önemiyle birlikte ilgili atasözlerinden ve anlamlarından bahsedeceğiz.

Ülkemizde Yangından Korunma Haftası 25 Eylül haftasında gerçekleştirilen etkinliklerle kutlanır. İtfaiyecilik Haftası olarak da bilinen bu haftada eğitim seminerleri, toplantılar, tatbikatlar, eğitici ve öğretici ders yapılarak farkındalık oluşturulur.

Böyle günlerde farkındalık çabuk yayılması için atasözlerinden ve vecizelerden yararlanılır. Atasözlerimiz ateşle, yangın doğrudan ilişkili olarak ortaya çıkmasa da bu konuda güzel sözler söylenmiştir.

Yangından Korunma Haftası ile ilgili olarak bazı atasözleri ve güzel sözler şu şekildedir:

Az ateş odun yakar. : Gerçek anlamda bir kıvılcımdan ormanların yandığını dile getiren bu söz, yan anlam olarak küçük tehlikelerin büyük felaketler meydana getirebileceğini anlatan bir atasözüdür.

Son pişmanlık fayda vermez. : Kötü sonuçları olan işler yaptıktan sonra gerişi dönüşünün olmayacağını bildiren ve yangında dikkatsizliğin önemini de anlatabilecek olan bir atasözüdür.

Dikkatsiz olma, yangını yayma. : Dikkatsiz davranmak, umursamamak, özen göstermemek yangının daha da tehlikeli haller almasına neden olabilir diye uyaran bir sözdür.

Ateşle barut yanyana durmaz. : Tehlikeli şeylerin bir arada olması tehlikeli işlere neden olarak felaketler doğurabilir diye ihtar eden ve yangın tehlikesi için de kullanılması uygun olan bir sözdür.

Yanmış harmanın öşrü alınmaz. : Zarar gören bir şeyden verim beklenmez. Yangın felaketine uğramış bir yerden verim gelmez. Bu nedenle yangının tehlikesine işaret eden bir sözdür.

Yangından Korunma Haftası İle İlgili Atasözleri Ve Anlamları Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir