Veliler Çocukların Ödevlerine Nasıl Yardımcı Olmalıdır

Her veli çocuğunun başarılı olması için elinden geleni yapar fakat anne ve babaların yaptığı en büyük yanlışlardan bir tanesi çocukların ödevlerini kendileri yapmaktır. Anne ve babanın çocuğun ödevini yapması ona fayda sağlamaktan çok zarar veriri. Çünkü ödevler öğrencilere sorumluluk kazandırmak için verilir. Ancak veliler bu ödevleri yaparak çocuğun bu duyguyu kazanmasına engel olmaktadır.

Peki, ödev konusunda veliler hiç mi bir şey yapmamalıdır. Tabii ki hayır, her anne babanın çocuğunun ödevlerine yardım etmesi için yapması gerekenler vardır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

kveli

* Çocuğun ihtiyaç duyduğu sessiz ortamın sağlanması ve ders için gerekli araç gerecin sağlanması velilerin yapması gerekenlerin başında gelmektedir. Çocuğun kendine ait bir odasının olması ve gereksiz uyaranlardan uzak olması çocuğun ödev yapmasını kolaylaştıracaktır.

*Küçük yaşlardaki çocuklar ödev yapacakları zamanı planlayamaz. Ne zaman oyun oynayıp ne zaman ders çalışacaklarını bilemezler. Anne babalar çocuklarla birlikte plan yapmalı ve bu planın uygulanmasında çocuğa destek olmalıdırlar.

*Çocuk ödevini yaparken zaman zaman bazı yerlere takılabilir, bu noktada mutlaka çocuğa yardım edilmelidir. Ama bu kesinlikle ödevin anne baba tarafından yapılması demek değildir.

*Her anne ve baba öğrenci eve geldiğinde ödevi olup olmadığını kontrol etmelidir. Ayrıca ödev bittiğinde yine aynı şekilde kontrol sağlanmalıdır. Gerekirse eksikler giderilmeli ve yanlışlar düzeltilmelidir.

*Çocuğun yaptığı ödev hiçbir zaman eleştirilmemeli, aksine onure edilerek daha sonra yeniden ödevlerini yapmaya istekli olması pekiştirilmelidir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir