Türkiye’de Görülen İklimler Nelerdir Kısaca

c5

Bu yazımızda Türkiye’de görülen iklimler nelerdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Türkiye, coğrafi konum itibariyle birden fazla iklim geçişinin yaşandığı bir kuşakta yer almaktadır. Buna göre yeryüzü şekilleri ve bitki örtüsü oluşmuştur. Türkiye dört mevsimin de yaşandığı ve hemen her doğa olayının normal şartlarda gerçekleştiği iklime sahiptir.

Türkiye’de görülen iklimler üç tanedir. Bunlar, Akdeniz İklimi, Karadeniz İklimi ve Karasal İklimdir.

Karadeniz İklimi: Karadeniz iklimi, ülkemizde Karadeniz Bölgesi’nde ve İç Anadolu’nun Kuzey bölgelerinde etkilidir. Marmara Bölgesi’nin bir kısmını da etkisi altına alan iklim kuşağı bitki örtüsünün şekillenmesine neden olmuştur. Karadeniz İklimi’nde, dört mevsim de yağış görülür. Yazları sıcak yağışlı, kışları soğuk ve kar yağışlıdır.

Akdeniz İklimi: Akdeniz İklimi, Akdeniz, Ege ve Marmara Bölgelerini etkisi altına alan bir iklimdir. Bitki örtüsünün önemli ölçüde şekillenmesine neden olur. Akdeniz İklimi, ılıman kuşak iklimlerindendir. Yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve yağışlı geçmektedir. Bu iklimde kar yağışı fazla gözlenmez. İklim geçişi olan yerlerde yağmur olarak yağış gerçekleşir.

Karasal İklim: Karasal iklim, ülkemizin Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri ile Marmara Bölgesi’nin Kuzeybatı yamaçlarını etkisi altına alan bir iklimdir. Ayrıca İç Anadolu Bölgesi’nde etkilidir. Bitki örtüsünün şekillenmesine neden olur. Yazları sıcak ve kurak; kışları soğuk ve kar yağışlıdır. Bu iklim türünde fırtınalar da görülmektedir. Yağmur, dolu yağışlarına rastlanmaktadır. Kar yağan bölgelerinde çığ tehlikesi görülmektedir.

Türkiye’de etkin olan üç iklim vardır. Bu iklimler bitki örtüsünün ve yükselti farklarının oluşmasına neden olmuştur. Genel itibariyle Türkiye, bütün iklim kuşaklarının etkisini gösterdiği coğrafik bir bölgededir.

Türkiye’de Görülen İklimler Nelerdir Kısaca Konusunda Düşünceleriniz Paylaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir