Selin Zararları Nelerdir Kısaca

p3

Bu yazımızda selin zararlarının neler olduğundan kısaca bahsedeceğiz.

Sel felaketi, en büyük doğal afetlerdendir. Sel insanları çaresiz bırakan bir afettir. Etkileri yıkıcı ve öldürücüdür. Dünyanın değişik yerlerinde birçok yerde bu felaketler yaşanmaktadır. Genelde sel, yoğun yağışın olduğu dönemlerde dere yataklarının taşmasıyla meydana gelir. Bununla beraber deniz veya okyanus açıklarında meydana gelen büyük fırtınalar denizlerin taşmasına neden olabilir.

Sel beraberinde heyelan, erozyon gibi felaketleri de getirir. Toprak kayması yerine ve büyüklüğüne göre can ve mal kaybına da neden olur. Sel birkaç açıdan zarar olarak ortaya çıkabilir. Kütle ve taşıntı etkisi, erozyon ve su basması bunlardandır.

Kütle ve taşıntı etkisiyle, selin meydana geldiği yerde sular önüne kattığı büyük cisimlerle –ağaç, araba, küçük çaplı yerleşkeler- güç kazanarak yıkıcı ve öldürücü bir etkiyle insan hayatını tehdit eder. Kanalizasyon sistemlerinin tıkanmasıyla taşmalar meydana gelir ve insanlar zarar görürken, tarım alanları, sanayi alanları, şehirleşmenin olduğu alanlar da zarar görür.

Erozyon ve su basması ile göçük altında kalan tarım alanları, sanayi alanları kullanılamaz hale gelir. Limanlar ve yeraltı sistemleri zarar görür. Büyük maddi kayıplar oluşur ve ekonomik krizler meydana gelir. Birçok can kaybı yaşanır ve toplumsal psikolojik bir felakete dönüşebilir.

Sağlık, sanayi, tarım, ticaret işlevliğini kaybeder, devletler bunalımlar yaşar ve ekonomik krizlerle mücadele etmek zorunda kalabilirler. Selin en büyük etkisi insanlar üzerindedir. Maddi ve manevi kayıplar yaşayan insanlar, geri dönüşü olmayan psikolojik zararlar da görebilir.

Selin Zararları Nelerdir Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir