Sağlık İle İlgili Atasözleri ve Anlamları

c17

Bu yazımızda insanın hayatı için çok dikkat etmesi gereken sağlık ile ilgili olarak atasözlerinden ve anlamlarından bahsedeceğiz.

Atalarımız uzun yıllar sonucunda engin gözlem yeteneklerinden ve derin deneyimlerinden istifade ederek insanlar ve insanlıkla ile ilgili birçok mesele birçok nasihat edici ve ders verici söz söylemişlerdir. Bu sözlerden en çok söyleneni ise sağlıktır.

Sağlık, bir insanın hayatını devam ettirebilmesi için gerekli ihtiyaçların yerine getirilmesidir. Atalarımızın sağlığın önemini anlatan eğitici ve öğretici sözleri gerçek ve mecaz anlamlarda kullanılabilecek şekilde dile getirmişlerdir.

Sağlık ile ilgili atasözlerinden bazıları şu şekildedir:

Hekimsiz, hâkimsiz yer oturma. : İnsanlar için en önemli olan iki şeyin başta sağlık sonra adalet olduğunu vurgulayan atasözlerindendir.

Sağlam kafa, sağlam vücutta bulunur. : İnsanın dinç olması sağlığına dikkat etmesinden kaynaklanmaktadır, diye nasihat eden atasözüdür.

Olmaya devlet bu cihanda bir nefes sıhhat gibi. : Hayattaki en büyük servet, güç, kuvvet sağlıklı olmaktadır, diye nasihat eden atasözüdür.

Güneş girmeyen eve doktor girer. : Sağlıklı yaşamak için özen göstermeyen her kimse, sonunda hastalanır ve doktorlara muhtaç duruma gelir, diye nasihat eden atasözüdür.

Sağlığı olanın umudu, umudu olanın her şeyi var demektir. : Sağlıklı olmanın dünyadaki her şeye sahip olmak kadar değerli bir şey olduğunu anlatan atasözüdür.

Sağ baş yastık istemez. : Sağlığına dikkat eden insanların kolay kolay hastalanmayacağını anlatan atasözüdür.

Kendini sağlam bilen hastanın tedavisi yoktur. : Sağlığına dikkat etmeyerek yaşayan birinin doktora gitmemek için direnmesi en büyük hastalıktır, diyen bir atasözüdür.

 

Sağlık İle İlgili Atasözleri Ve Anlamları Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir