Refik Halit Karay Hayatı Ve Eserleri Kısaca

c10

Bu yazımızda Türk Edebiyatı’nın önemli şahsiyetlerinden biri olan Refik Halit Karay’ın hayatından ve eserlerinden bahsedeceğiz.

Türk Edebiyatı’nın en önemli yazarlarından biri olan Refik Halit Karay, 1888 yılında İstanbul’da doğmuştur. Öğrenimine İstanbul Fatih’teki Şems-ül Maarif’te devam eden Refik Halit, Göztepe Taş Mektebi’ne de gitmiştir. Daha sonra Galatasaray Lisesi’nden mezun olan yazar bir dönem Maliye Bakanlığı’nda hizmet etmiştir.

Yazarlığa II. Meşrutiyet’ten sonra başlayan Refik Halit Karay, dönemin önemli gazetelerinden Tercüman-ı Hakikat’te yazılar yazdı. Meşrutiyet’ten sonraki en önemli ve büyük edebiyat topluluklarından biri olan Servet-i Funun dergisi etrafında toplananlara katılmıştır. Yayın hayatı kısa süren Son Havadis isimli bir gazete çıkarmıştır.

  1. Meşrutiyet’ten sonra siyasette etkin rol oynayan İttihat ve Terakki’nin dikkatini çeken yazar, cemiyetin siyasi anlayışıyla ters düşünce Sinop’a sürülmüştür.

Eleştirel üslubu, mizah anlayışıyla, olaylara yaklaşım tarzıyla bir hikâye ve roman yazarı olan Refik Halit Karay, Anadolu insanlarının hayatları üzerine eğilerek, Anadolu kahramanlıklarını anlatmıştır. Sivri dili ve keskin zekâsıyla akıcı bir üsluba sahiptir.

Refik Halit Karay’ın Memleket Hikâyeleri kitabı günümüzde bütün şahsi ve milli kütüphanelerde bulunmaktadır. Gurbet Hikâyeleri de önemli hikâye kitaplarındandır.

Yezid’in Kızı, Bugünün Saraylısı, İstanbul’un İçyüzü, Nilgün, Bu Bizim Hayatımız, Sürgün, Çete, anahtar, 2000 Yılının Sevgilisi isimleriyle birçok romanı da bulunmaktadır.

Edebiyatımızın önemli simalarından olan Refik Halit, içinde bulunduğu dönemi “Kirpi” mahlasıyla eleştirmiş ve bu nedenle birçok kez sürgün yemiştir.

Refik Halit Karay Hayatı Ve Eserleri Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir