Parayı Veren Düdüğü Çalar Atasözünün Anlamı

Bu yazımızda kısaca ‘Parayı veren düdüğü çalar’ atasözünün anlamına değineceğiz. Sizde bu atasözünün anlamını merak ediyorsanız mutlaka yazımızı okuyun.

Bir şey karşılığında parasını nakit ödeyen kimse her zaman itibar görür ve karşı tarafa istediğini yaptırabilir. Para harcayan kimse istediğini her daim elde edebilir. İhtiyacı olan tüm işi yapabilir, yaptırabilir; dilediği her şeyi satın alabilir. Para her kapıyı açar dedikleri doğrudur.  Kişi hemen her istediği maddî şeye kavuşması mümkündür. Para yalnızca ihtiyaçları karşılamak için kullanılan bir araçtır. Emek karşılığında para ödendiği gibi, alınacak bir ihtiyaç için de para ödenir. Her ihtiyacın özelliğine göre ayrı ayrı belirlenmiş bir bedeli vardır. Belirlenen bedeli ödeyenlerin istediklerini elde etmemeleri îçin bir neden yoktur. Çalışıp para kazanmadan, ihtiyaçların bedelini ödemeden onları elde etmek mümkün değildir.

Bu atasözünü Türk hikayelerinin öncüsü Nasrettin Hoca!dan biliriz. Bir hikayede Nasrettin hocadan mahalledeki çocukların hepsi flüt ister. Oda tamam der. Ancak flütün parasını yalnızca bir çocuk peşin ödemiştir. Çarşıdan dönünce Nasrettin hoca elinde bir flütle gelir. Oda parasını peşin ödeyen çocuğundur. Diğer çocuklar duruma şaşırır ve içerler. Ancak Nasrettin hoca der ki ” Parayı veren düdüğü çalar.”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir