Mucize Nedir

Peygamberlerin Mucizeleri Nelerdir, Mucize Nedir

Sözlük anlamı olarak aciz bırakan, güçsüz hale getiren, muhteşem olay, güçsüzlük ve zayıflık veren iş anlamlarına gelmektedir. Terim olarak bakıldığında ise mucize insanların benzerini yapamayacakları, Peygamberlik iddiasında bulunan kişilerin tabiat kurallarının tersi yönünde gerçekleştirdikleri olağan dışı olay anlamında kullanılmaktadır.

Mucizeler Peygamberlerin nübüvvet davasını ispat etmek için kullanılmaktadırlar. Bu olayların mucize kabul edilebilmeleri için onların mutlaka nübüvvet görevi verilmiş tarafından ortaya konulmaları gerekmektedir. Aslına bakıldığında mucizeler Allah’ın fiillerindendir. Peygamberlik mucizeleri mecazi anlamda kullanılmaktadır. Mucizelerin gerçek anlamda mucize sayılabilmeleri için doğa kanunlarının üstünde gerçekleşmesi ve bu kanunlara aykırı olması, bir yalanlama veya inkârın ardından gerçekleşmesi ve bu mucizeler karşısında insanın aciz kalması gerekmektedir. Peygamberlere verilen mucizeler imanın temel şartları arasında yer almaktadır. Bu nedenle mucizelere inanmak gerekmektedir. Kuran-ı Kerim’de de mucize ile ilgili şöyle denmektedir:

Dediler ki: ‘Ona, Rabbinden mucizeler indirilseydi ya!’ De ki: ‘Mucizeler ancak Allah katındadır ve ben ancak apaçık bir uyarıcıyım” (Ankebut, 29/50)

Peygamber Mucizelerindeki Ortak Amaç Nedir Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir