Mevsimler İle İlgili Atasözleri ve Anlamları

p18

Bu yazımızda günlük hayatta kullandığımız atasözlerinden mevsimler ile ilgili olanlarının anlamlarından bahsedeceğiz.

Sözlü ve yazılı edebiyatımızın kadim tarihinde yer alan ve atalarımızın uzun yıllar sonucunda gözlem ve deneyimlerinden yola çıkarak söyledikleri atasözleri kültürümüzde önemli bir yere sahiptir. Atasözleri ağızdan ağıza kuşaktan kuşağa aktarılarak ve daha sonra yazıya geçirilerek günümüze kadar gelmiştir.

Atasözleri, üstün zekânın, derin anlayışın, kıvrak aklın sonucunda ders verici, nasihat edici olarak kullanılan kısa ve anlamlı özlü sözlerdir. Atasözleri bir milletin kültürünün oluşmasında ve aktarılmasında önemli bir rol oynar. Bazı atasözleri gerçek anlam ifade ederken bazı atasözleri mecaz anlamlar içermektedir.

Mevsimlerle ilgili olan atasözlerinden bazıları şu şekildedir:

Dağ başına kış gelir, insanın başına iş gelir. : En güzel yaz günlerinde bile dağların zirvesi hep soğuk, puslu ve karlıdır. Bu nedenle dağlarda, dağ yamaçlarında ve yaylalarda mevsim şartları hep çetindir. Dağların karlı olması kadar normal ve olağan başka bir şey de insanın başından musibetlerin eksik olmamasıdır. Manevi bir anlayışla imtihan dünyasının normalleştirilmesinden bahsetmektedir.

Önünü (işini) kış tut, yaz çıkarsa bahtına… : İnsanın yapacağı her işte tedbirli hareket etmesini tavsiye eden, işlerin kolaylaşmasını da fırsat olarak bildiren bir atasözüdür. Günlük hayatta sıkça kullanılır.

Yazın başı pişenin, kışın aşı pişer. : Yazın sıcağından etkilenmeyip, ya da bir işe zorluklara göğüs gererek ve sabrederek devam edenin, kışı rahat geçer ya da sabrın ve zorlukların sonucunda o kişi rahata erer, anlamındadır.

Yaza çıkardık danayı, beğenmez oldu anayı… : Emek verilen bir kişinin, nankörlük yaparak emeğe saygısızlık etmesini ve kıymet bilmediğini anlatan bir atasözüdür.

 

Mevsimler İle İlgili Atasözleri Ve Anlamları Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir