Kitle İletişim Araçları Nedir Kısaca

p8

Bu yazımızda kitle iletişim araçları nedir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İnsanlar tarih boyunca iletişim kurma ihtiyacı hissetmiştir. Bu insan olmanın bir gereğidir. Doğal bir arzudur. Bunun sonucunda modern bir algıyla haber alma hakkı ve özgürlüğü geliştirilmiştir. Bu hak ve özgürlükler birçok kanal yoluyla insanlara ulaşmaktadır. Tarihten günümüze kadar birçok toplumsal iletişim aracı geliştirilip yayılmıştır.

Kitle iletişim araçlarının özelliği kısa sürede daha fazla insana ulaşılabilir olmasıdır. Bu da kitle iletişim araçlarının önemini arttırmaktadır. İnsanların tercihine göre bu araçlar kullanım sıklığı açısından değişiklik gösterebilir.

Tarihte en kadim kitle iletişim aracı gazetelerdir. Gazetelerde günlük olaylar, siyasi olaylar, ekonomik olaylar ve daha birçok insanları yakından ilgilendiren olaylar birkaç sayfa şeklinde yazıya dökülerek ele alınır. Gazetelerin yerel olduğu bölgeler olsa da genelde ulusal yayın yapan organlardır.

Radyonun bulunması ve iletişim aracı olarak kullanılmasıyla iletişimde ses olgusunun açığı kapatılmıştır. Radyonun yayılmasıyla haberleşme ağı daha da büyümüştür. Geçtiğimiz yüzyıla kadar radyo en önemli kitle iletişim araçlarından biriydi.

Televizyonun bulunmasıyla görselliğin iletişimin doğrudan içinde olmasından yararlanılarak ulusal yayınlar arttırılmış ve birçok dilde birçok yayın yapılarak dünya adeta küçük bir yer haline getirilmiştir. Medya sektörünün bu sıçramasıyla haberleşme ağı oldukça güçlenmiştir.

Günümüzde ise gazete, dergi, kitap ve hatta televizyonun yanı sıra artık internet teknolojisinin gelişmesiyle revaçta olan bilgisayarlar ve telefonlar kitle iletişim aracı olarak kullanılmaktadır. İnternetin gelişmesi internet medyasının oluşmasına ve sosyal alanlar belirlemesine neden olmuştur.

Dünyada milyarlarca insanlar sosyal medya üzerinden mesafe tanımaksızın iletişime geçmektedir. Bütün haber kanalları, gazeteler, dergiler, şirketler, siyasetçiler, azarlar, sanatçılar, toplumun her alanında her kademe görevli veya vasıfsız herkes sosyal medya üzerinden iletişime geçmektedir.

Kitle İletişim Araçları Nedir Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir