Kitap Okumanın Önemi Nedir

Kitaplar insanın ufkunu geliştirir, kişiye bilmediği şeyleri öğreterek onun tecrübe kazanmasına yardımcı olur. Her kitap insan için eşsiz bir hazinedir. Bu hazine insanın bilgi dağarcığını zenginleştirir, aynı şekilde insanın kelime hazinesi de kitaplar sayesinde gelişmiş olur.

Dünyada gelişmiş olan ülkelere bakıldığında o ülkelerde kitap okuma oranının yüksek olduğu görülmektedir. Bu durum basılan ve okunan kitap sayısı ile doğru orantılıdır. Bir ülkede ne kadar çok kitap okunuyorsa o ülkede kültür ve eğitim seviyesi de o ölçüde yükselir. Hiçbir toplum yoktur ki başarılı olduğu halde eğitimden ve okumaktan uzak olsun.

kkitap

İnsan her şeyi yaşantı yolu ile öğrenmeye kalktığında öğrendiklerinin sayısı sınırlı olacaktır. Çok fazla bilgi edinmek, pek çok ülke ve kültür tanıyabilmek, birçok bilgiye tecrübe yolu ulaşabilmek için çok geniş bir zaman dilimi ve çok büyük bir maliyete ihtiyaç vardır. Ancak insan bilgiye kitap yolu ile ulaşmak istediğinde bu iş için harcayacağı para ve zaman büyük ölçüde azalır.

Her insan bilgili ve kültürlü olabilmek için her gün mutlaka kitap okumaya zaman ayırmalıdır. Kitap için harcanan zaman etkili geçirilmiş olan zaman demektir ve bu zaman asla boş geçmez. Kitaplar en iyi dostlarımızdır ve bu dostların kıymetini bilerek her zaman onları yanında olmamız gerekmektedir. Bilginin en kolay ulaşıldığı yerin kitaplar olduğunu unutmamak gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir