Kişisel Temizlik Nedir Ve Önemi Kısaca

c7

Bu yazımızda kişisel temizlik nedir ve önemi kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Temizlik her açıdan olduğu gibi özellikle sağlık açısından çok önemlidir. Temizlik sağlığın başıdır. Temizliğin olmadığı bir yerde sağlıklı bir ortamdan bahsedemeyiz. Sağlıksız olan ise insan için birinci derecede tehlikelidir.

Kişisel temizlik, kişinin kendi temizliğidir. Birkaç bölümden oluşur. El, tırnak temizliği, yüz, boyun, kulak temizliği, saç bakımı ve temizliği, koltuk altı temizliği ve kıyafet temizliği, Ağız burun temizliği, ayak temizliği, tuvalet alışkanlığı ve temizliği, banyo ihtiyacı ve temizliği ve genital bölge temizliği kişisel temizliği oluşturur.

İnsanların sosyal bir varlık olmaları temizliklerine daha çok dikkat etmelerini gerektirir. El ve tırnak temizliği, aktif olarak en çok kullanılan organın el olması nedeniyle çok önemlidir. Neredeyse bütün hastalıklar ellerde ve tırnaklarda barınan mikroplarla geçmektedir. Bu nedenle düzenli tırnak kesimi ve el yıkama alışkanlığı gerekir.

Yüz çevresi temizliğinde, saç bakımı ve düzenli kesimi, kulak, burun ve ağız temizliğinde hava ile doğrudan teması olup iç organlarla bağlantısı olan bu uzuvların temizlenmesi gerekmektedir. Solunum yollarının temizliği sağlıklı bir yaşam için gereklidir. Dişlerin fırçalanması hem sağlık hem insanlarla iletişim kuranlar için elzemdir.

Banyo ve tuvalet alışkanlıklarında temiz olmak, bulaşıcı hastalıkların yayılmasında bir önlemdir. Tuvaletten mutlaka ellerimizi yıkayarak çıkmalı ve banyoda yeniden yıkamalıyız. Banyo alışkanlığı temizliğinde koltuk altı ve etek altı temizliğine dikkat edilmelidir. Çünkü genital bölgeler özellikle ergenlik döneminde yağ ve ter bezelerinin harekete geçmesiyle temizliğe muhtaçtır. Bu insan sağlığı için en önemli gerekliliktir.

Kişisel Temizlik Nedir Ve Önemi Kısaca Konusunda Düşüncelerinizi Paylaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir