Höyük Nedir Kısaca

c12

Bu yazımızda kadim Anadolu Tarihi’nde sıkça karşılaştığımız höyüğün ne olduğundan kısaca bahsedeceğiz.

Halk arasında küçük tepeler, tepecikler ve hafif yükseltiler olarak bilinen höyük, Tarih disiplininde yeri olan önemli bir terimdir.

Höyük, yıllar içerisinde üst üste biriken ve içinde tarihi eserler barındıran tarihi kalıntıların oluşturduğu tepelere denmektedir. Höyüklerde geçmiş zamanların sosyal ve kültürel yaşamlarına tanıklık edilebilir.

Höyükler kadim bir yerleşim yeri olan Anadolu’da sıkça bulunmaktadır. Anadolu topraklarında kerpiçten yapılan evler doğal afetlerin etkisiyle ya da tarihi aşınmayla hemen yıkılırken, bununla beraber oluşturulan şehirlerin de göçük altında kalmasıyla uzun yıllar sonucunda höyükler oluşmaktadır.

Anadolu’nun bir medeniyetler beşiği olduğu göz önünde bulundurulursa, bu topraklar üzerinde nice köy ve kasabanın toprak altında kalarak tepeler oluşturduğu anlaşılır. Şehirlerin büyüklüklerine göre höyükler de genişlemektedir.

Höyükler arkeolojik çalışma alanlarını da oluşturmaktadır. Höyüklerin tarihi değeri çok büyüktür. Birçok medeniyetin açığa çıkmasında ve geçmiş ile gelecek arasında köprüler oluşturmasında çok önemli bir rolü vardır.

Orta Anadolu’da ve kıyılarda daha çok görülen höyükler, temel yaşam ihtiyaçlarının olduğu yerde çoğalmaktadır. Suya yakın yerlerde görülen höyüklerin sıklığı bu yüzdendir. Karasal alanda oluşan höyükler tarımla ve hayvancılıkla uğraşan insanların yüzyıllardır varlığının şahitlikleri gibidir.

Anadolu Coğrafyası, birçok medeniyetine ev sahipliği yapan, 1000 yıldır üzerinde yaşadığımız topraklar olarak atlarımıza sığınak olurken, birçok mirası da bize emanet eden ve bize yaşatan yer olmuştur. Höyükler Anadolu Coğrafyası’nın şekillenmesinde önemli bir rol oynar. Çorum Alacahöyük, Maraş Yassıhöyük, Burdur Çatalhöyük höyüklerden bazılarıdır.

Höyük Nedir Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir