Hezarfen Ahmet Çelebi Hayatı Kısaca

s6

Bu yazımızda 17. yüzyılın en önemli bilim insanlarından biri olan Hezarfen Ahmet Çelebi’nin hayatından kısaca bahsedeceğiz.

Ahmet Çelebi’nin 1609 yılında İstanbul doğduğu bilinmektedir. Azim ve çalışkan bir insandır. Zeki ve yetenekli olduğu ve fen ilimleriyle uğraştığı bilinmektedir. Evinde her zaman deneyler yaptığı rivayet edilen Ahmet Çelebi’ye halk bin fenli, çok hünerli, fenle haşır neşir anlamına gelen Hezarfen unvanını layık görmüştür.

Doğaya olan ilgisi ve meraklı kişiliğiyle bilinen Hezarfen, çok araştıran ve çok okuyan bir insandır. Kuşlara olan yakın ilgisinden dolayı uçmaya olan merakı artmıştır. Kendinden önce kanat sistemleri geliştirip uçuş denemeleri yapan bilim insanlarından İsmail Cevheri’nin hayatını ve çalışmalarını yakından incelemiştir.

Hezarfen Ahmet Çelebi, kendi geliştirdiği kanat sistemiyle, Galata Kulesi’nden hareketle, resmi törenle ve dönemin padişahı IV. Murat’ın huzurunda Üsküdar, Doğancılar semtine kadar uçmuş, boğazı geçerek önemli bir başarı elde etmiştir. Devlet tarafından da ödüllendirilmiştir.

Hezarfen Ahmet Çelebi’nin bu başarısı ve bilime olan merakı, devlet ricaline uçuk kaçık şeyler yapabileceği izlenimi verince sürülmüştür. Hezarfen ilk başarılı uçuşu gerçekleştiren insan olarak tarihe geçmiştir. Planörlük tarihinin babası olarak kabul edilir. Uçuşu aerodinamik kurallarıyla ispatlanmıştır.

1640 yılında Cezayir’de vefat ettiği bilinmektedir. 17. yüzyılda bilimin gelişmesi için hayatını tehlikeye atmaktan çekinmeyen birçok insan gibi Hezarfen de genç yaşta vefat etmiştir. Bu da kaderin bir cilvesidir. Bilim ve tekniğin gelişmekte olduğu o dönemlerde insanları güvenlik sistemleri yetersiz kalmaktaydı.

Hezarfen Ahmet Çelebi Hayatı Kısaca Konusunda Düşüncelerinizi Paylaşabilirsiniz.

“Hezarfen Ahmet Çelebi Hayatı Kısaca” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir