Hangi İklimde Yaşamak İsterdiniz Neden?

c10

Bu yazımızda hangi iklimde yaşamak isterdiniz neden kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Ülkemiz dört mevsimin yaşandığı, üç iklim türünün gözlemlendiği bir coğrafyada bulunarak, mevsimlere olan ihtiyacımızı oldukça iyi bir şekilde karşılamaktadır. Bu ihtiyaçlar bitki örtüsü, yeryüzü şekilleri, doğal alanlar, tarihi noktalar açısından oldukça doyurucudur.

Bu nedenle Türkiye ikliminde yaşamak herkesin ilk tercihleri arasında yer alabilir. Türkiye’de Akdeniz İklimi insanın içini ısıtan sıcaklığı, meyve, sebze çeşitliliğini, doğal kültür alanlarının verdiği huzuru sağlamaktadır.

Karadeniz İklimi, bir insanın ihtiyacı olan en büyük zevki yeşil tabiatı, tarihi dokusu, doğal bitki örtüsüyle vermektedir. Ovaları, akarsuları, gölleri, vadileri, kanyonları, höyükleri kısacası bir insanın ne aramak istiyorsa bulduğu, beslendiği, hayat tarzı haline getirdiği her şeye neden olmaktadır. Bu iklim kuşağında yaşamak bir nimet olarak görülmelidir.

Karasal İklim, adı kara olsa da kışları bembeyaz örtüleriyle insanların sağlığını, mutluluğunu, huzurunu sağlayan bir iklimdir. Karasal İklim, Doğu ve İç Anadolu dünyasının şekillenmesinde önemli ölçüde etkilidir.

Türkiye insanına, hangi iklim diye sorulsa, yine Türkiye diye cevap verebilir. Türkiye bir iklim değildir. Fakat kendine has iklim geçişleriyle mükemmel bir coğrafik alanın sahibidir. Türkiye yaşanılması gereken en güzel iklimlerinin geçiş yeridir. Marmara Bölgesi’nde yaşayan birinin dört mevsimin bir günde belirdiği zamanların şahidi olarak yaşaması en vazgeçilmez iklim tercihlerindendir.

Fakat Türkiye değil de başka bir iklim kuşağı tercihi yapabilseydim, belki o zaman yağmurun sıkça yağdığı, ormanlık alanların bolca bulunduğu, yeşil dokunun bozulmadığı bir iklim kuşağında olmak isterdim.

Hangi İklimde Yaşamak İsterdiniz Neden Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir