Göz Bozuklukları Nelerdir

Bu yazımızda bazı göz bozuklukların neler olduğuna ve tanımlarına kısaca değineceğiz. İşte farklı nedenlerle ortaya çıkan göz bozuklukları şunlardır;

– Miyop

– Hipermetrop

– Astigmat

– Presbiyopi

Miyop; Yakındaki cisimlerin net, uzaktaki cisimlerin bulanık görülmesi olayıdır. Görüntülerin kırılması esnasında yaşanan aksaklıktan kaynaklanır. Gözün ön ve arka uzunluğunun fazla olması veya kornea ve lensin kırıcılığı normalden fazla olması sebebiyle bu tür bir bozukluk yaşanabilir.

Hipermetrop; Gözün ön arka uzunluğu, kornea veya lensin kırıcılığı normalden az olduğu durumlarda ışınların retinanın üzerinde değil, arkasından geldiğinde oluşan kırmadaki aksaklıklardan meydana gelir. Bu hastalıkta yakın net uzak ise bulanık görülür.

Astigmat; Göz küresinin eksenlerinin aynı kırıcılık gücüne sahip olmamasından dolayı bu tür bozukluklar yaşanır. Miyop ve hipermetrop hastalığının ikisinin birleşimi şeklinde oldukça zor bir hastalıktır.

Presbiyop; Orta yaştan son ortaya çıkan yakını görme sıkıntısına denir. Gençlerde göz merceği esnek olduğu için hiç sıkıntı çekmeden uyum sağlar ve yakınlardaki cismi görür. Ancak yaş ilerledikçe gözdeki esneklik azalır ve yakın görmek imkansızlaşır. Bu sebeptendir ki hipermetropa benzer.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir