Edebiyatın Diğer Bilimlerle İlişkisi

Edebiyatın İlgili Olduğu Bilimler, Edebiyatın Diğer Bilimlerle İlişkisi

Tarih: Edebiyat tarih ile iç içe olan bir sanattır. Çünkü hiçbir edebi eser içinde bulunduğu tarihi zamandan ayrı düşünülemez. Tarih olayları neden ve sonuçları ile kronolojik olarak inceleyen bilim dalıdır.

Sosyoloji: Sosyoloji toplum bilimidir, edebiyatın da konusu toplum ve toplumda yaşayan insanlardır. Bu nedenle edebiyat sosyoloji ile de yakından ilgilidir.

Fizik: Madde ve maddenin yapısını inceleyen bilim dalı olan fizik edebiyatın ilişkili olduğu bilim dallarındandır.

Kimya: Atomları, elementleri ve birleşimlerini özelliklerini inceleyen bir dalıdır. Maddeler arasındaki dönüşümler ve bunların ortaya çıkardıkları enerjiler kimyanın inceleme alanına girmektedir.

Biyoloji veya Canlı bilimi: Doğadaki tüm canlıları inceleyen bilim dalıdır. Edebiyatta da bu canlılara yer verilmektedir. Bu nedenle edebiyatın biyoloji ile de ilgili olduğu söylenebilir.

Tıp: Hastalıkların teşhisi, incelenmesi ve tedavisi ile ilgilenir. Edebi eserlerde zaman zaman tıbbi bilgilere yer verilmektedir.

Psikoloji: İnsan ruhunu ve insanın içinde bulunduğu psikolojik şartları inceleyen psikoloji edebiyatın ilişkili olduğu en önemli bilim dallarındandır.

Edebiyat Hangi Bilimlerle İlişkilidir Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir