Düşünceyi Geliştirme Yolları Nelerdir Kısaca

p6

Bu yazımızda düşünceyi geliştirme yolları nelerdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Düşünceyi geliştirme yolları tanımlama, örneklendirme, benzetme, karşılaştırma, tanık gösterme ve sayısal verilerle kıyaslama olarak sayılabilir.

Düşünceyi geliştirmek için bazı temellendirmeler yapmak gerekir. Bu temellendirmeler parçanın, yazının, kitabın daha iyi anlaşılması, aktarılması için gereklidir. Ayrıca akıcılığı sağlar. Dikkat çekme, merak uyandırma kaygılarıyla oluşturulur.

Tanımlama: Anlatılan iş, oluş, hareketin herhangi bir isimlendirme biçimine karşılık gelecek açıklamayı içerir. Bu açıklama ile okuyucunun zihin dünyasına ve hayal gücüne katkıda bulunulur.

Örneklendirme: Bu geliştirme yolu ile kıyas yapma yeteneği olanlar için bir aktarım yolu oluşturulur. Konunun daha iyi anlaşılması için yaşanmış veya yaşanması muhtemel olaylar anlatılarak okuyucunun olayın içine girmesi ve anlaması kolaylaştırılır.

Benzetme: Örneklendirmeyi destekleyecek okuyucunun yakın çevresinden ve günlük hayatında kıyaslamaların yapıldığı, anlatımı ve aktarımı kolaylaştıran, dili zenginleştiren, düşünce gücünü arttıran bir yoldur.

Karşılaştırma: Kıyas etme gücüne etki eden bir başka etmen olarak okuyucunun konuyu kavraması, analiz yapması, parçaları birleştirmesi ve bütünlüğü yakalaması için başvurulan bir yoldur.

Tanık gösterme: Savunulan düşüncenin gerçek hayatta bir karşılığının olduğunu doğrulama anlamında başvurulan bir yoldur. Okuyucunun konuyu temellendirmesi ve zihin dünyasında karşılık gelecek bir gerçekliğe oturtmasını sağlar.

Sayısal verilerle kıyaslama: Savunulan düşüncenin kanıtlanması için bilimsel verilerden yararlanmadır. Anlatım ve aktarım gücü kuvvetlendirir ve okuyucunun hayal gücünde inandırıcılık sağlar.

Düşünceyi Geliştirme Yolları Nelerdir Kısaca Konusunda Düşüncelerinizi Paylaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir