Dilimizi Neden Sevmeliyiz Kısaca

p10

Bu yazımızda dilimizi neden sevmeliyiz kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İnsanların bir arada yaşayıp örgütlenme ihtiyacından çıkan bazı devlet ve millet olma duygu ve düşünceleri belli temeller üzerinde şekillenmiştir. Bunun en önemli tezahürü dil alanında görülmüştür.

Bir milletin konuştuğu dil, o milletin gelenek ve göreneklerinden, örf ve adetlerinden etkilenerek şekillenir ve zenginleşir. Bu demek oluyor ki, dilin yaşaması kültürün yaşamasıdır. Dilin öğretilmesi kültürün aktarılmasıdır.

Kültür miraslarının oluşması ve aktarılması için, kalıcı toplumların bir medeniyet oluşturma ideali için dil çok önemlidir. Bir milletin konuştuğu dil o milletin aynı zamanda kimliğini oluşturur. Din ve dil adeta millet olmanın bir gereği olarak belirmiştir.

Milli birlik ve beraberlik duygu ve düşüncelerinin pekişmesi, kültürün kalıcı hale gelmesi, sosyal hayatın yerleşik düzen oluşturması dil ile sağlanır. Bu nedenle insanlar kullandıkları ana dile sahip çıkmalı ve dillerini geliştirerek sevmelidir.

Günlük konuşma dilinde kullanılan kelime sayılarının arttırılması gerekir. Bu da konuşulan dilin genetik insiyaklarla ortaya çıkışındaki etkiden yararlanarak olur. Yani doğanın içinde büyüyen, su gören ağaç gören insanlar daha zarif konuşur, beslenme alışkanlıkları da bunu etkiler. Dağlık alanda yaşayan insanlar daha kaba konuşur. Bu hor görülemez. Bu gayet tabi bir şeydir.

Bütün bu etkenler ve zenginlikler fark edilerek yaşatılmalıdır. İnsanı yaşat ki devlet yaşasın anlayışının ve yaratılanı severiz yaratandan ötürü düsturunun muhatabı olan insanın en temel özelliği konuşmasıdır. Bu nedenle dili sevmek ve yaşatmak çok önemlidir.

Dilimizi Neden Sevmeliyiz Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir