Dil ve İletişim Arasındaki İlişki

İletişimin Dil ile Bağlantısı, Dil ve İletişim Arasındaki İlişki

 

Dil insanlar arasındaki iletişimi sağlayan bir anlaşma sistemidir. Dilin temellerinin ne zaman atıldığı bilinmemekle birlikte her dilin kendine özgü kuralları vardır ve her dil birtakım seslerden meydana gelmektedir.

Dil her şeyden önce bir iletişim sistemidir. Bu iletişim sistemi seslerden oluşmaktadır. Ancak bazen beden dili gibi seslere ihtiyaç duymayan bir iletişi sağlamak da mümkündür. Ancak ne kadar iletişim sağlanmaya çalışılırsa çalışılsın dilin olmadığı bir yerde gerçek ve sağlıklı bir iletişim sağlayabilmek mümkün değildir. Tam bir anlaşma sağlayabilmek için birbirini anlayan insanlar arasında sesli bir dilin kullanılması gerekmektedir.

 

 

 

 

 

İnsanların kullanmış olduğu dil onların düşüncelerini ve zekalarını göstermektedir. Sosyal bir varlık olan insanın ise dil olmadan iletişim sağlayabilmesi mümkün değildir. Bunun için her toplumda ortak bir dile ihtiyaç duyulmaktadır ve bu ortak dil genellikle o toplumun anadili olarak karşımıza çıkmaktadır. Dil olmadan iletişimin sağlanması mümkün olmadığına göre dil olmadan sağlıklı toplumların oluşması da mümkün değildir.

 

İletişimde Dilin Önemi Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir