Çiçek İle İlgili Atasözleri ve Anlamları

c10

Bu yazımızda çiçeğin insan hayatındaki yeri ve öneminden hareketle birçok konuda ders verici olan çiçek ile ilgili atasözlerinden ve anlamlarından bahsedeceğiz.

Atalarımızın derin gözlemler ve engin deneyimler sonucunda uzun yıllar süresince söylemiş olduğu atasözleri, bazı nesnelerin insan hayatındaki öneminden hareketle, eğitici ve öğretici olacak konulara sembol olduğu bilinmektedir. Çiçek ile ilgili atasözlerinde genelde gül de bir sembol olarak kullanılmaktadır.

Atasözlerinden çiçek ile ilgili olanlarının insan hayatını şekillendiren nasihatler ve dersler içerdiği gerçeğinden hareketle bir kültür mirası ortaya çıkmıştır.

Çiçek ile ilgili atasözlerinden bazıları şu şekildedir:

Her çiçek koklanmaz. : Göze görünen her şeyle yakından ilgilenmek beklenmedik sonuçlar doğurabilir diye nasihat eden atasözüdür.

Arı bal alacak çiçeği bilir. : İşini iyi şekilde yapan ve bilen insanlar, nasıl bir yol izleyeceğini bilmektedir, diye nasihat eden bir atasözüdür.

Bir çiçekle bahar gelmez. : İyiliklerin az olması ve devamlı olmaması bir fayda sağlamaz diye ders veren ve iyiliklerin güzelliklerin devamlı olarak sürdürülmesi gerektiğini bildiren bir atasözüdür.

Gülü seven dikenine katlanır. : Bazı iyilik ve güzellikler için çirkinlik ve kötülükler göz ardı edilebilir ve mutlu olmak için bazı sıkıntıları çekmek gerekir, diye nasihat eden bir atasözüdür.

Oğlanınki oğul balı, kızınki bahçe gülü… : Oğuldan olan torun bal diye, kızdan olan torun gül diye sevilir anlamında bir atasözüdür.

Çiçek İle İlgili Atasözleri Ve Anlamları Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir