Canlılar Arasında Neden Sadece İnsan Davranışlarından Sorumlu Tutulmuştur

İnsanın Davranışlarından Sorumlu Tutulma Sebebi Nedir, Canlılar Arasında Neden Sadece İnsan Davranışlarından Sorumlu Tutulmuştur

İnsan davranışları iki açıdan ele alınmaktadır. Bunlardan ilki insanın elinde olmayan yani zorunlu olan durumlardır. Buna örnek verilecek olursa insan anne babasını, nerede ve ne zaman doğacağını seçebilme özgürlüğüne sahip değildir. Bununla birlikte insanın özgür iradeye sahip olmasında, akıl sahibi olarak dünyaya gelmesinde de herhangi bir etkisi yoktur. Bunlar Allah’ın iradesi ile gerçekleşen durumlardır ve bu konuda insan bu durumlar sorumlu değildir.

Diğer eylemler ise insanın yaptıklarından sorumlu olduğu eylemlerdir. Bu eylemlerde insan kendi iradesini ve isteklerini kullanır. İnsanın ahlaklı olması, sorumluluklarını bilmesi, dürüst olması gibi davranışlar kişinin elinde olan davranışlardır. İnsan bu güzel ahlaka sahip davranışlar da gösterebilir ya da bunun tam tersini seçerek kötü özelliklere de sahip olabilir. İnsan canlılar içinde davranışlarından sorumlu olan tek varlıktır. Çünkü insan akıl ve irade sahibidir.

Davranışlarından Sorumlu Olan Tek Canlı Neden İnsandır Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir