Bağımlı Nüfus Nedir Kısaca

s16

Bu yazımızda dünyadaki birçok ülkenin temel sorunu haline gelen bağımlı nüfusun ne olduğundan kısaca bahsedeceğiz.

Devletler, ekonomilerini ayakta tutabilmek ve toplumlarının refah düzeyine yükseltip gelişimler sağlamak için üretmeye mecburdurlar. Üretme mecburiyeti, enerji politikalarıyla ve ekonomik güç politikalarıyla şekillenmekte ve kalkınma yöntemleriyle bir istikrara kavuşmaktadır.

Dünyanın en gelişmiş ülkeleri enerji ve üretim bakımdan kendi ihtiyacını karşılayan ve ihracat yapan ülkelerdir. Bununla beraber ülkelerin sanayileşme ve şehirleşme çabaları da üretim odaklı olmaktadır.

Üretimin en iyi sağlandığı yerler sanayinin geliştiği yerler olmakla beraber nüfusun da istihdam edildiği yerlerdir. İnsan gücü, makineleşmeye rağmen hala etkisini korumaktadır.

Çalışan insanlar ve üreten insanlar ekonomiye katkıda bulunur. Çalışmayan, çalışacak durumda olmayan insanların, çalışanlardan faydalanması bağımlı nüfusu ortaya çıkarmıştır.

Bağımlı nüfus herhangi bir sebepten dolayı – öğrencilik, hastalık, işsizlik vb. – çalışmayan insanların, çalışanlardan faydalanmasıdır. Bu insanların geçimi uzun vadede devletler için bir kriz oluşturmaktadır. Çünkü işsizlik oranını arttıran en önemli sebeplerden biri bağımlı nüfusun artmasıdır.

Bu resmi olarak gözükmese de gizli işsizlik adı altında ortaya çıkmaktadır. Uzun vadeli devlet politikaların üretimin geliştirilmesi için bağımlı nüfusun istihdam edilmesi gereklidir. Bağımlı nüfusun istihdamı kısa vadede, işsizlik maaşları, yetenek okulları, eğitim planlamalarıyla giderilse de uzun vadede bağımlı nüfusun insani ihtiyaçları doğrultusunda bir sorun teşkil etmektedir.

Bunun için devletler bağımlı nüfusu kontrol altında tutan ve sınırlandıran önlemler almaktadır. Bağımlı nüfus eğitime yatırımın olduğu ülkelerde kısa vadeli artışlarla kendini gösterirken, tehdit olmaktan çıkmaktadır.

Bağımlı Nüfus Nedir Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir