Atatürk’ün Spora Ve Sporcuya Verdiği Önem Kısaca

c4

Bu yazımızda Atatürk’ün spora ve sporcuya verdiği önem kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Mustafa Kemal Atatürk, bir asker olarak iyi bir binicidir. Ayrıca İstanbul Florya’da da yüzdüğü görülen resimlerden yüzücülüğe olan merakı da bilinmektedir.

Çağdaş ve modern bir devletin kurulmasında ve kurucu etkilerin yerleşik hale getirilmesinde her alanda yapılan devrimler etkili olmuştur. Kılık kıyafet kanunu, soyadı kanunu, din ve vicdan özgürlüğü, halkın eşitliği sporun, sağlığın, sanatın gelişmesinde önemli bir rol oynamıştır.

Mustafa Kemal Atatürk, Beden eğitim dersinin bir program dâhilinde ve bir disiplin şeklinde ders olarak okullarda okutulmasını sağlamıştır. Kendisi de spora değer veren biri olarak sporcular yetiştirmenin önemini anlamış ve yaptırımlar uygulamıştır.

Atatürk’ün sağlam kafa sağlam vücutta bulunur düsturuyla, “Ben sporcunun, zeki, çevik ve ahlaklı olanını severim.” demesi sporun ve sporcunun nasıl olması gerektiğini vurgulamıştır. Halkın arasından ve halkın değerlerine sahip çıkarak yetişen sporcuların aynı zamanda en iyisi olmak için yarışmaları ve başarılar kazanmaları bildiren Atatürk’tür.

Ülkenin sporda ilerlemesi, uluslararası platformlarda başarılar kazanması, ülkenin tanıtımı için bir fırsattır. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın katkılarıyla günümüzde de devam etmekte olan spor bilinci ve sporcu eğitimleri ülkemizin uluslararası platformlarda başarılar elde etmesini sağlamaktadır. Günümüzde tenisten, bilardoya kadar hemen her spor alanında branşlaşmalar ile birlikte kurslar, semineler de yürütülmektedir.

Spor sağlıklı bir birey olmanın şartlarından biridir. Bu nedenle bir devlet politikasına dönüşmüştür.

Atatürk’ün Spora Ve Sporcuya Verdiği Önem Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir