Atatürk Neden Öldü Kısa Bilgi

c17

Bu yazımızda tarihin akışını değiştiren şahsiyetlerden biri olan Mustafa Kemal Atatürk’ün neden öldüğünden bahsedeceğiz.

Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu Cumhurbaşkanı’dır. Osmanlı Devleti’nin yıkılmasıyla Cumhuriyet ilan edilmişti. Cumhuriyetin ilan edilmesiyle ulus devlet olma anlayışı pekişmişti. Türkiye Cumhuriyet Atatürk İlke ve İnkılapları temelinde inşa edilirken, modern ve çağdaş kültür anlayışı da yerleşik hale getirilmeye çalışılmıştı.

Türkiye Cumhuriyeti’nde 15 yıllık iktidarı boyunca Mustafa Kemal Atatürk, yaptığı inkılaplarla çağdaş bir uygarlık kurma yolunda önemli adımlar atılmasına sebep olmuştur. Siyasi, idari, iktisadi, sosyal ve kültürel yapılan bütün yenilik ve devrimler Türk Milleti’nin çağdaş uygarlık seviyesine ulaşması için bir adım olmuştu.

Mustafa Kemal 1937 yılında doktorların koyduğu siroz teşhisi nedeniyle ciddi şekilde rahatsızlanmıştır. Siroz hastalığı iyice ilerleyince vücudunda kaşıntılar ve yaralar meydana gelmiş, yatarak tedavi olmak zorunda kalmıştır. Öyle ki hastalığı ciddileşerek yurtdışından doktorlar çağrılmasına neden olmuştur.

Yaklaşık bir sene tedavi gören Mustafa Kemal Atatürk, 10 Kasım 1938’de Perşembe günü saat 09.05’te İstanbul Dolmabahçe Sarayı’nda hayatını kaybetmiştir. Cenazesi tören için bekletildikten sonra Ankara’ya nakledilmiştir. 15 yıl Anakara Etnografya Müzesi’nde kalan cenazesi tam 15 sene sonra 10 Kasım 1953’te Anıtkabir’in inşa edilmesiyle oraya nakledilmiştir.

Mustafa Kemal Atatürk, 15 yıllık iktidarı boyunca yaptığı inkılaplarla ve Cumhuriyet için oluşturduğu öncü ilkelerle Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerini atarak ve köklü bir değişim yaparak gitmiştir. Her yıl 10 Kasım günü Atatürk’ü Anma Günü olarak yurt genelinde törenler yapılmaktadır.

Atatürk Neden Öldü Kısa Bilgi Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir