Asker Uğurlama Törenleri Nasıl Yapılır?

c2

Bu yazımızda asker uğurlama törenleri nasıl yapılır kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Asker uğurlama törenleri ülkemizde bölgeden bölgeye hatta şehirden şehre değişmektedir. Geleneksel olan ve kültürümüzde zaman zaman büyük değişikliklere uğrasa da varlığını sürdüren bir vedalaşma törenidir.

Asker uğurlama, askere gidecek kişinin birkaç hafta önceden akraba, eş, dost ziyaretleri yapmasıyla başlar. Bu ziyaretler nezaket ve veda ziyaretleridir. Dini bir gelenek olarak helalleşme ziyaretleri de denebilir. Bu ziyaretlerde tatlı ikramı ve yemek ikramı sunulur ve moral konuşmaları yapılıp sohbet edilir.

Asker uğurlamada, askere gidecek olan kişinin günü geldiğinde yakasına kırmızı şal bağlanır. Silah tutacak eli kınalanır. Bazı yörelerde tarihte kınalı kuzu tabirinin çıkmasına neden olan askerlerin başının kınalanması olayı da görülmüştür. Asker adayı, asker tıraşını isterse olur.

Asker uğurlamada, asker adayı yakınları genellikle eğlenirler. Bazı yörelerde Kur’an-ı Kerim de okunur. Fakat eğlence olan yerlerde genelde silahlar sıkılır, araç konvoyları yapılır. Bu bir gelenek olsa da şehiriçinde yapılması uygun değildir.

Asker adayı, gideceği günün sabahında, akrabalarıyla ve komşularıyla köy meydanında, şehir hatlarında toplu bir vedalaşma ve helalleşme ile daha önceden hazırlanmış asker çantasını alarak yaşadığı yerden ayrılır. Bu ayrılık anlarında genelde asker selamına durur ve İstiklal Marşı okunur. Marşın ardından asker adayı yola çıkar. Geleneklerimizde gidenlerin ardından su dökmek vardır. Bunun anlamı su gibi çabuk git, çabuk gel şeklindedir.

Asker Uğurlama Törenleri Nasıl Yapılır Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir