Anne İle İlgili Atasözleri ve Anlamları

c16

Bu yazımızda dünyada herkes için değerli olan anne ile ilgili atasözlerinden ve anlamlarından bahsedeceğiz.

Anne, her insan için değerlidir. İnsanın başı derde girdiğinde, sıkıntısı, üzüntüsü olduğunda ya da mutluluğu, başarısı olduğunda hemen ilk ailesiyle, annesiyle paylaşmaktadır. Anne kucak açar, kendinden çok yavrusunu düşünür.

Atalarımız toplum için annenin ne kadar önemli bir konumda olduğunu anlatan ve aktaran birçok nasihat edici ve ders verici söz söylemiştir. Annelerin önemini anlatan bu sözler kuşaktan kuşağa yayılmıştır.

Anne ile ilgili atasözlerinden bazıları şu şekildedir:

Ağlarsa anam ağlar gerisi yalan ağlar. : bir insanın başına bir iş geldiğinde, samimi olarak en çok annesinin etkilendiğini anlatan bir atasözüdür.

Doğan anası olma, doğuran anası ol. : Bir çocuk annesinin kıymetini, çocuk sahibi olduğunda anlar, diye nasihat eden bir atasözüdür.

Teyze anne yarısıdır. : Annelerin kardeşleri de, annelerin çocukları kadar kıymetlidir, kardeşlerinin çocukları da annelik edecek kadar kıymetlidir, diye nasihat eden bir atasözüdür.

Analı kuzu, kınalı kuzu… : Annesi olan çocuğun, temiz, bakımlı, giyimi kuşamı yerinde bir insan olduğunu ifade eden atasözüdür.

Anasına bak kızını al, kenarına bak bezini al. : Evlenme çağında olan kızların bütün bildiklerinin, annelerinin tecrübelerinden kaynaklandığını ve kız ile anne arasındaki benzerlikten doğduğu ifade eden atasözüdür.

Ananın bastığı yavru incinmez. : Annenin her türlü kırıcı, üzücü sözlerine ve davranışlarına rağmen annenin yavrularına bunu iyilikleri için yaptığını anlatan atasözüdür.

Analık fenalık. : Analık halk arasında üvey anneye verilen isimdir. Üvey annenin çocuklar için iyi olmadığını ifade eden bir atasözüdür.

 

Anne İle İlgili Atasözleri Ve Anlamları Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir