Ailenin Toplumdaki Yeri ve Önemi

Aile, toplumun en küçük yapı taşıdır. Bir toplumu oluşturan temel parça ailedir. Aile, anne, baba ve çocuktan meydana gelir, oluşan bu ailelerden ise toplum meydana gelir.

Bir toplumu meydana getiren ailelerin yapısı nasıl olur ise o toplum da o şekilde şekillenir. Çünkü yukarıda da dediğimiz gibi aileler toplumun temelini oluşturmaktadır.

Belirttiğimiz gibi aile toplumda oldukça önemli bir yere sahiptir. Aile, toplumun en küçük yapı taşıdır. Bir çift yuva kurup evlenir ve çocukları olur. Bu noktadan sonra aslında toplum şekillenmeye başlar. O çocuk nasıl yetişirse, o çocuğun kişiliği nasıl şekillenirse toplumda o yönde gelişme gösterir. O çocuk da büyüyüp bir birey olduğunda onlar da aile kurup çocuklarını aynı şekilde yetiştirip kişiliklerini şekillendirecekler. Bu nedenle topluma katılan her ailenin topluma olumlu ya da olumsuz bir etkisi vardır. ailelerdeki bireyler nasıl yetişirler ise toplumda o yönde yetişecektir. Çünkü toplumda aslında bir çocuk gibidir nereye çekilirse bireyler toplumu nasıl şekillendirilirse toplum o şekilde büyümektedir.

kaile

Ayrıca şunu da belirtmek gerekir ki; toplumun gelişmesi ve çağdaş uygarlık seviyesine ulaşması da ailelere bağlıdır. Çünkü aileler ne kadar ouyan, çalışan ve araştıran bireyler yetiştirirse toplumumuz da o kadar gelişme ilerleme gösterecektir. Çünkü bir toplumun çağdaş uygarlık seviyesine ulaşması yine bilim ile olmaktadır. Tüm bu nedenlerden dolayı aile toplum için oldukça önemli bir yapı taşıdır diyebiliriz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir