Ahiret Kavramı Nedir

Ahiret Kavramı Hakkında Bilgi, Ahiret Kavramı Nedir

Ahiret kelimesi Arapçada “Son” ve “Sonra Olan” anlamında kullanılmakta olan bir sözcüktür. Sözlükte evvel kelimesinin zıt anlamlısı olarak karşımıza çıkmaktadır. İslam dini açısından bakıldığında ise ahiret öbür dünya anlamına gelmektedir. Bu dine göre dünya ilk yaşam yeri ahiret ise ikinci yaşam yeridir.

Allah’u Teâlâ, şu anda yaşamakta olduğumuz dünyayı ve onun içindeki canlıları geçici olarak yaratmıştır. Günün birinde tüm bu dünya ve burada yaşayan canlılar yok olacaktır. Yeryüzünde var olan her şey parçalanarak tüm bu dünya yok olacaktır. Bu olayların meydana geldiği gün Kur’an’da, “zelzele saati” (el-Hacc, 22/2) ve “Kıyamet Günü”* (el-Kıyâme, 75/-1) diye geçmektedir. Kıyamet gününden sonra Allah’ın uygun görmüş olduğu bir zamanda tüm insanlar uyandırılarak yeniden hayat bulacak ve mahşer gününde yaptıkları iyilik ve kötülüklerin hesabını vereceklerdir. Mahşer gününde iyilikleri fazla olanlar cennete , kötülükleri fazla olanlar ise cehenneme gideceklerdir.

Bu durumda yeni hayatın başlayacağı günden başlanarak, sonsuz bir zamanda devam edecek olan âleme “Ahiret Alemi” adı verilmektedir.

Ahiret Nedir Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir