10 Kasım İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

p13

Bu yazımızda Türk ve Dünya Tarihi açısından en önemli günlerden biri olan 10 Kasım ile ilgili kompozisyon örneği sunacağız.

Dünya Tarihi’nde 10 Kasım günü birçok olay olmuştur. Fakat bunlardan en önemlisi, tarihte yeni bir Türk devletinin kurulmasına liderlik etmesiyle bilinen Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümüdür.

Mustafa Kemal, gerek askerlik yıllarında gerekse siyasi hayatında Türk Milleti’nin makûs talihini değiştirmiştir. Bu nedenle bütün dünya tarafından öncü ve devrimci bir lider olarak bilinmektedir. Cumhuriyeti ilan ettikten sonraki ilke ve inkılapları devlet politikası haline gelmiştir. Cumhuriyet bu ilke ve inkılaplar temelinde 93 yıldır gelişerek devam etmektedir.

Mustafa Kemal Atatürk, 1937 yılında doktorların teşhisiyle yakalandığı siroz hastalığı nedeniyle tedavi görmeye başlamıştır. Hastalığının iyice ilerlemesi sonucunda ağırlaşarak 1938 senesinin 10 Kasım’ında Perşembe günü Dolmabahçe Sarayı’nda ölmüştür.

Ölüm saati 09.05 olarak bilinmektedir. Mustafa Kemal, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu Cumhurbaşkanı, 15 yıl Cumhurbaşkanlığı yapmış bir liderdi. Milli Mücadele döneminde, Birinci Dünya Savaşı sırasında askeri zekâsından, Türk Milleti’nin istifade ettiği bir askerdi.

10 Kasım günü Dolmabahçe Sarayı’nda tedavi sürecinde dinlenme halinde olduğu yatakta ölmüştür. Naaşı Ankara Etnografya Müzesi’ne kaldırılmıştır. 15 yıl sonra Anıtkabir’in yapımı tamamlanınca yine bir 10 Kasım günü, cenazesi oraya defnedilmiştir.

Mal varlığının bir kısmını, Cumhuriyet Halk Partisi’ne, Türk Dil Kurumu’na, Türk Tarih Kurumu’na, kız kardeşine ve İsmet İnönü ve evlatlarına bırakmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk, ilke ve inkılaplarıyla Türk Milleti’ne miras bırakmıştır.

10 Kasım İle İlgili Kompozisyon Örnekleri Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir