1. Dünya Savaşı Özeti Kısa

c2

Bu yazımızda 1. Dünya Savaşı özeti kısa kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Batı’daki Fransız İhtilali’nin ardından ortaya çıkan Milliyetçilik akımlarının kuvvetlenerek ulus – devlet yapılandırmalarını hızlandırması ve çok uluslu devletleri tehdit etmesi sonucunda savaş zemini için bir öncü koşul oluşmuştur.

Sanayi Devrimi sonrasında, makineleşmenin artmasıyla ve hammadde, kaynak, Pazar arayışının başlamasıyla yeni sömürge yollarının bulunup, sömürgelerin oluşturulması isteği yüz elli sene içinde doruk noktasına ulaşarak bir güç dengeleri savaşına zemin hazırlayan diğer öncü koşul olmuştur.

Bununla birlikte Avusturya Veliahtı Ferdinand ve ailesinin bir suikast sonucunda öldürülmesiyle başlayan Birinci Dünya Savaşı’nda İtilaf Devletleri, İngiltere, Fransa, İtalya, Rusya, Japonya, ABD, Romanya, Yunanistan bir blok halinde İttifak Devletleri, Osmanlı Devleti, Avusturya – Macaristan İmparatorluğu, Almanya ve Bulgaristan üzerine gelmiştir.

Osmanlı Devleti, boğazdan geçip kendine sığınan Alman savaş gemilerini himayesi altına alıp adını değiştirip kendi gemisi ilan edince (Goeben – Breslau; Yavuz – Midilli), bu savaş gemileri Karadeniz’de açılıp Sivastopol’ü bombardıman etti. Böylece Osmanlı Devleti bir Alman kurnazlığıyla savaşa girmek zorunda kaldı.

1914 – 1918 yılları arasında birçok cephede süren savaş Osmanlı Devleti’nin fiilen çökmesine neden oldu. Savaşın sonuçlarından memnun olmayan düşman devletler, ikinci bir savaş için hazırlığa başlayınca, Anadolu topraklarında da Milli Mücadele yılları başlamış oldu. Üç, dört yıl süren Milli Mücadele döneminden sonra Osmanlı Devleti resmen yıkılmıştır. 29 Ekim 1923 yılında Cumhuriyet’in ilanıyla Türkiye Cumhuriyeti ulus – devlet olarak kurulmuştur.

  1. Dünya Savaşı Özeti Kısa Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir