Zaman İle İlgili Atasözleri ve Anlamları

c20

Bu yazımızda insanlar için en kıymetli hale gelen zaman ile ilgili olarak atasözlerinden ve anlamlarından bahsedeceğiz.

Atalarımızın, uzun yıllar içinde derin gözlem yeteneklerinden ve engin tecrübelerinden hareketle dile getirdikleri özlü sözlere atasözü denir. Atasözleri insanlığı ilgilendiren her konu hakkında söylenmiştir. İnsanlara öğüt veren, ders veren bir özellikleri vardır. Bu nedenle insanlığı yakından ilgilendiren konular üzerinde atasözleri yapıcı bir rol oynar.

Bazen gerçek anlamda bazen gerçek anlamdan hareketle mecaz olarak kullanılan atasözleri neredeyse en sık zaman ile ilgili olarak kullanılmıştır. Zaman insanlığın en hassas noktasıdır.

Zaman ile ilgili atasözlerinden bazıları şu şekildedir:

Terazi var, tartı var, her şeyin bir vakti var. : İnsanların her işte ve oluşta ölçülü ve yerli davranmalarını öğütleyen atasözüdür.

Aç aman bilmez, çocuk zaman bilmez. : Yemek ikram etmek, yemek hazırlamak konusunda açların ve çocukların yemek yeme ihtiyaçlarına gösterilmesi gereken hassasiyeti anlatan atasözüdür.

Demir tavında dövülür. : Her şeyin, özellikle de fırsatların zamanında değerlendirilmesi gerektiğini anlatan atasözüdür.

Yazın gölge hoş, kışın çuval boş. : İnsanın ele aldığı işi zamanında yapması gerektiğini ve tedbirleri zamanında alması gerektiğini anlatan bir atasözüdür.

Sona kalan dona kalır. : İnsanların bir işi yapmak için ertelememeleri gerektiğini anlatan atasözüdür.

Bugünün işini yarına bırakma. : Her işin zamanında yapılması gerektiğini anlatan atasözüdür.

Erken kalkan yol alır. : İşinden verimli bir şekilde yararlanmak isteyen zamanında harekete geçerek bunu sağlayabilir diye nasihat eden bir atasözüdür.

Ağaç yaşken eğilir. : İnsan hayatında her şeyin olduğu gibi eğitim ve öğretimin de belli bir zamanı vardır, o zamanın geçirilmemesi gerekir, diye nasihat eden bir atasözüdür.

 

Zaman İle İlgili Atasözleri Ve Anlamları Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir