Yeterli ve Dengeli Beslenme Nedir

Dengeli Beslenmenin Önemi, Yeterli ve Dengeli Beslenme Nedir

İnsan sağlığı açısından dengeli beslenmek büyük önem taşımaktadır. İnsan yediklerine dikkat etmediği sürece sağlığı tehlikeye girmekte ve birçok hastalık ile karşı karşıya kalmaktadır. Unutmamak gerekir ki sağlığın başı dengeli ve yeterli beslenmektir.

Yeterli ve dengeli beslenme demek, kişinin gün içerisinde hangi besinlerden ne kadar ihtiyaç duyuyorsa bunları tüketmesi anlamına gelmektedir. Bu kavram her ne kadar herkes için aynı kuralları içeriyor gibi görünse de aslında her bireyin dengeli ve yeterli beslenmesi için ihtiyaç duyduğu gıdalarda farklılıklar bulunmaktadır. Örneğin kalsiyumu fazla olan bir kişi biraz daha protein ağırlıklı olarak beslenmelidir. Çocukların beslenmesi de diğer bireylere göre biraz daha farklı olmalıdır.

Yeterli ve dengeli beslenmek aynı zamanda günlük alınan enerji miktarı ile günlük harcanan enerji miktarının eşit olması anlamına gelmektedir. Bunları yaparken ise tüketilen besinlerin tazeliğine ve kalitesine de dikkat etmek gerekmektedir. Dengeli beslenmek için uzun süre aç kalmamak ve tüm besin gruplarından eşit miktarda tüketmek de gerekmektedir.

Sağlıklı Beslenme Ne Demektir Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir