Yeşilay Haftası İle İlgili Atasözleri ve Anlamları

c11

Bu yazımızda her yıl Mart ayının ilk haftası kutlanan Yeşilay Haftası ile ilgili atasözlerinden ve anlamlarından bahsedeceğiz.

Her yıl Mart ayının ilk haftası kutlanan Yeşilay Haftası, içki, sigara, uyuşturucu gibi insan sağlığını bozan ve ölümle sonuçlanan olayların yaşanmasına sebep olan kötü alışkanlıklarla mücadele etmeyi kendine vazife edinmiş Yeşilay Derneği başta olmak üzere herkes tarafından kutlanan bir haftadır.

Yeşilay sağlıklı yaşamı ve kötü alışkanlıklarla mücadeleyi ifade etmektedir. Bu nedenle bu alanda nasihat edici ve ders verici birçok atasözü bulunmaktadır.

Yeşilay Haftası ile ilgili atasözlerinden bazıları şu şekildedir:

Bir baş soğan bir kazanı kokutur. : Kötü kişiler, kötü davranışlar, kötü alışkanlıklar içinde bulunulan durumların, ortamların havasını da kötüleştirmektedir, diye nasihat eden bir atasözüdür.

Aşını, eşini ve işini bil. : İnsanın kötü arkadaşlıklar, kötü davranışlar, kötü işler peşinde olmamasını öğütleyen ve aile yapısına değer vermekten bahseden bir atasözüdür.

Sarhoştan deli bile korkar. : Sarhoş olan insan deli birinin yapmayacağı şeyleri bile yapar diyerek kötü alışkanlıkların toplum yapısını nasıl bozduğunu anlatan bir atasözüdür.

İçki kötülüklerin anasıdır. : Kötü bir alışkanlık olan alkol tüketmenin, başka kötü alışkanlıklara ve davranışlara sebebiyet verdiğini anlatan güzel bir sözdür.

Sigaranın dumanını yel alır, parasını el alır, belası sana kalır. : Sigara içmenin insana beladan başka bir şey getirmediğini, bütçesine zarar verdiğini ve havayı kirlettiğini anlatan güzel bir atasözüdür.

Bir kötünün yedi mahalleye zararı vardır. : Kötü birinin ya da kötü alışkanlıkları olan birinin kendini kontrol etmesinin çok zor olduğunu ve insanlara zarar verebilecek bir yapıda olduğunu anlatan bir atasözüdür.

İçki girince akıl çıkar. : Alkol bağımlısı olmanın insanın aklına ve sağlığına zarar vererek insanlık çıkardığını anlatan güzel bir atasözüdür.

 

Yeşilay Haftası İle İlgili Atasözleri Ve Anlamları Konusunda Düşüncelerinizi Paylaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir