Yerli Malı Haftası İle İlgili Atasözleri ve Anlamları

c3

Bu yazımızda her yıl 12 Aralık haftasında Tutum Yatırım ve Türk Malı Haftası olarak kutlanan, Yerli Malı Haftası olarak bilinen günler ile ilgili atasözlerinden ve anlamlarından bahsedeceğiz.

Atasözleri, milli birlik ve beraberlik duygularıyla ortaya çıkmıştır. Gelenek ve göreneğin yaşatılmasını sağlamıştır. Örf ve adetlere bağlı kalarak ortaya çıkan bu sözler aynı zaman da eğitici ve öğreticidir. Atasözleri nasihat edici ve ders vericidir.

Atasözleri tarih boyunca uzun yıllar atalarımızın gözlem ve deneyimlerinden ortaya çıkmıştır. Sözlü edebiyatın gelişmesinde de önemli bir yere sahiptir. Atasözleri sonradan yazılı hale gelmiştir.

Tutum ve yatırımı öne çıkarmak için yapılan Yerli Malı Haftası ile ilgili atasözlerimizden bazıları şu şekildedir:

Har vurup harman savurma. : tutumlu olmayı, planlı ve ölçülü yaşamayı nasihat eden, insanın elindekilerinin kıymetini bilmesi için söylenmiş bir atasözüdür.

Yerli malı yurdun malı, her Türk onu kullanmalı. : Yerli üretimin ve yerli sermayenin gelişmesi ve büyümesi için söylenmiş, bir sözdür.

Ucuzdur vardır illet, pahalıdır vardır hikmeti. : Ucuz ve kalitesiz olanların elbet bir kusura olan şeyler olduğunu ve pahalı olanların bir kaliteye ve değere sahip olduğunu ve bir işe yaradığını anlatan ve tutumlu olunması için nasihat eden atasözüdür.

Cennetin kapısını cömert açar. : Tutumlu olmanın cimri olmak demek olmadığını anlatan cömertliğin insanlık için gerekli bir iyilik olduğunu nasihat eden ve mükâfatının çok değerli olduğunu bildiren bir atasözüdür.

Bugün işten kaçma yarın avuç açma. : İnsanların üretmek için çalışması gerektiğini, hazıra konmamaları gerektiğini anlatan, yoksa çalışmayanın başkalarına muhtaç hale gelebileceğini bildiren bir atasözüdür.

 

Yerli Malı Haftası İle İlgili Atasözleri Ve Anlamları Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir