Yardımlaşma İle İlgili Atasözleri ve Anlamları

c6

Bu yazımızda sosyal hayatın vazgeçilmez davranışlarından biri olan yardımlaşma ile ilgili olarak atasözlerinden ve anlamlarından bahsedeceğiz.

Atalarımız, insanları yakından ilgilendiren sosyal hayat konularını uzun yılların ardından derin gözlem yeteneklerinden ve engin deneyimlerinden yararlanarak sözlü bir şekilde ifade etme yoluna gitmişlerdir.

Atalarımızın en çok nasihat edip, ders verdiği konulardan biri de yardımlaşmadır. Öyle ki yardımlaşma bir insanın hayatında en çok ihtiyaç duyduğu şeydir. İnsanlar birbirilerinin dar günlerinde birbirlerine yardım ederler.

Yardımlaşma ile ilgili olarak atasözlerinden bazıları şu şekildedir:

Veren el, alan elden üstündür. : İnsanların yardımına koşmayı, insanların ihtiyaçlarını karşılamayı bir örgütlenme işine dönüştürerek, daima yardım eden taraf olmanın iyiliğinden bahseden atasözüdür.

Veren eli herkes öper. : İnsanların yardımına koşan her kimseye herkes saygı gösterir, değerini bilir anlamındaki atasözüdür.

Az veren candan, çok veren maldan… : Yardımın çoğu azı olmaz. Az veren samimidir, çok veren de imkânı olduğu için çok vermiştir anlamında olan atasözüdür.

Ne verirsen elinle, o gelir seninle. : Yardım etmenin, manevi açıdan insanı iyi hissettirdiğini ve o iyiliklerin ve yardımların insanın mutlaka işine yarayacağını bildiren atasözüdür.

Birlikten kuvvet doğar. : Yardımlaşarak bir ve beraber yaşamanın ve bununla birlikte dayanışma halinde olmanın insanlar için yaşamanın daha da kolaylaşacağı haberini veren atasözüdür.

Baş başa vermeyince taş yerinden kalkmaz. : İnsanların ancak yardımlaşarak ve bir beraber olarak bazı sorunları, dertleri ve sıkıntıları aşacağını bildiren atasözüdür.

Adam dama her zaman muhtaçtır. : İnsanların birbirine olan ihtiyacının bir yardımlaşma etkinliğine dönüşmesini nasihat eden atasözüdür.

Yardımlaşma İle İlgili Atasözleri Ve Anlamları Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir