Yahya Kemal Beyatlı Kimdir

Bu yazımızda Yahya Kemal Beyatlı’nın kısaca hayatına değineceğiz. İşte Yahya Kemal Beyatlı’nın yaşam hikayesi…

Yahya Kemal Beyatlı; 1884 yılında Üsküp’te doğmuş ünlü şairdir. Nakiye ve İbrahim Naci’nin oğullarıdır. Üsküp’te ilkokul eğitimini almış ve lise eğitimini tarihinin en önemli eğitim kurumlarından olan İstanbul Vefa Lisesinde tamamlamıştır.

 Sultan II. Abdülhamit yönetimini eleştiren muhaliflere destek veren şair  çok geçmeden olaylardan arınarak 1903 yılında Paris’e gitmiştir. Orada eğitimini sürdürmüştür. Siyasal bilgilerde eğitim gören Beyatlı, o dönemde öğretmeni Albert Sorrel’den etkilenmiş ve öğretmeni gibi düşünmeye başlamıştır .

Gittiği Fransa’da 9 sene yaşam sürmüştür. Bu dönemde pek çok Fransız Edebiyatçısı ile tanışmış ve tecrübelerinden yararlanmıştır. Yine o dönemde Arapça ve Farsça öğrenmiştir. Divan şiirine merak salmıştır.

1913 senesinde İstanbul’a geri dönüş yaparak Darülfünûn’da tarih ve edebiyat öğretmenliğine başlamıştır. Gazete ve dergilerde yazılarını yayınlamıştır. 1923 yılında Urfa Milletvekili olarak meclise girmiştir. Ardından s,iyaset yaşamını sürdürmüş ve Yozgat, Tekirdağ ile İstanbul gibi büyük illerinde Milletvekilliğini üstlenmiştir.

1958 senesinde yakalandığı hastalıktan kurtulmak amacıyla Paris’e gitmiştir. Çok geçmeden ise yaşamını yitirmiştir.

Yahya Kemal Beyatlı’nın yaşamında hiçbir kitabı yayınlanmamıştır. Ancak ölümünü ardından Nihad Sami Banarlı eserlerini halkla tanıştırmıştır. İşte o eserler;

Kendi Gök Kubbemiz
Eski Şiirin Rüzgarıyla
Rubailer ve Hayyam’ın Rubailerini Türkçe Söyleyiş
Aziz İstanbul
Eğil Dağlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir