Vatan Sevgisi İle İlgili Atasözleri ve Anlamları

c4

Bu yazımızda içinde anlam ve kavram olarak vatan sevgisinin geçtiği atasözlerinden ve anlamlarından bahsedeceğiz.

Atalarımız, uzun yıllar boyunca derin gözlem yeteneklerinden ve engin deneyimlerin yararlanarak birçok konuda söz söylemişlerdir. Bu sözler maddi ve manevi insanlığa nasihat eden ve ders veren sözlerdir. Bu sözlere atasözleri denir.

Atasözleri toplumun yapılanmasında, gelenek ve göreneklerin yaşatılmasında, örf ve adetlerin aktarılmasında önemli bir yere sahiptir. Atasözleri eğitici ve öğreticidir.

Vatan sevgisi ile ilgili atasözlerinden bazıları şu şekildedir:

Yâd elde beylik sürmeden vatanda züğürt gezmek yeğdir. : Yabancı coğrafyalarda yabancı insanlarla hiçbir kültür alışverişi olmadan, gelenek ve göreneklerden uzakta zengin de olunsa yaşanması, insanın kendi vatanında yaşaması gibi olamaz, diye nasihat eden atasözüdür.

Vatan sevgisi imandandır. : İnsanın yaşadığı, huzur bulduğu, geçimini sağladığı yere olan bağlılığı dine olan bağlılığından kaynaklanmaktadır diye nasihat eden bir sözdür.

Bülbülü altın kafese koymuşlar ille de vatanım demiş. : Yabancı yerler, zenginlik, huzur, refah içinde de yaşansa, insan kendi doğduğu, geleneklerinin yaşatıldığı yeri özler, oraya gitmek ister anlamında söylenen bir atasözüdür.

Toprak, uğruna ölen varsa vatandır. : İnsanların yaşadıkları yer için, namusları için ölüme gitmeleri, yaşadıkları yeri vatan yapan yegâne fedakârlıktır, diye nasihat eden bir sözdür.

Eğer vatan tehlikede ise her şey vatana dâhildir. : İnsanın ailesinin yaşadığı, geçimini sağladığı yer tehdit altındaysa onu korumak için elinden gelen her şeyi yapmak zorundadır, diye ders veren bir sözdür.

Vatan çalışkan insanların omzunda yükselir. : İnsanın yaşadığı yer için yaptığı fedakârlıklar neticesinde, orasının yaşanabilen bir yer olması sağlanır diye ders veren bir sözdür.

Vatan Sevgisi İle İlgili Atasözleri Ve Anlamları Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir