Üniversite Sınavına Nasıl Hazırlanılmalı?

üniversite sınavı her gencin hayalidir. Çünkü üniversite, insanların hayallerini gerçekleştirebilmesi için ya da hayalindeki mesleğe ulaşabilmesi için bir basamaktır. İnsanlar, hayallerindeki mesleğe sahip olabilmek için ya da hayatlarındaki kariyer yapabilmek için üniversite sınavını önemserler ve gece gündüz bu sınava hazırlanırlar.

Üniversite sınavına nasıl hazırlanılmalı konusunda ise herkes farklı bir yöntem uygular. Bunun nedeni her öğrencinin anlama kapasitesinin ya da öğrenme kapasitesinin farklı olmasıdır. Ancak yine de üniversite sınavını kazanmak için herkes için aynı olan bazı hususlar vardır.

Kimi öğrenciler konuları tam öğrenmeden soru çözerler kimi öğrenciler ise salt olarak konulara çalışırlar ancak pratik yapmazlar yani soru çözmezler. Fakat üniversite sınavına hazırlanırken bazı öğrenciler aradaki dengeyi sağlayamamaktadır.

Üniversiteye hazırlanan öğrenciler, öncelikle her gün eşit ağırlıklarda konu çalışmalıdır. Her ünite bittiğinde ünite ile ilgili sorular çözülerek konu pekiştirilmelidir. Aslında soru çözmek de bir nevi öğrenme şeklidir. Ancak hiç bir şey bilmeden ya da eksikler fazla iken test çözmek çok fazla bir başarı kazandırmayacaktır.

Üniversite sınavını kazanmak isteyen öğrencilerin izleyeceği doğru yol ise; öncelikle konu eksiklerini tamamlamak, her ünite sonunda değerlendirme sorularını çözmektir. Konular tamamlandıktan sonra ise öğrenciler bol bol test çözmelidir. Ayrıca şunu da söylemek gerekir ki; akşam yatmadan önce yapılan tekrarlar ve sabah kalkınca yapılan tekrarlar oldukça verimlidir. Çünkü akşam tekrar yapıp yatıldığında beyin tekrar edilenleri kaydeder, sabah ise beynin en durgun olduğu zaman dilimidir. Bu sebeple tekrar etmek için bu zaman dilimlerine özen göstermeliyiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir