UNICEF Çalışma Alanları Ve Amaçları Kısaca

s15

Bu yazımızda UNICEF’in çalışma alanlarından ve amaçlarından kısaca bahsedeceğiz.

Birinci Dünya savaşı ile dünyanın girmiş olduğu kaos ortamının 20 yıl arayla devam ederek yeni bir savaşın patlak vermesine neden olurken, İkinci Dünya Savaşı’nın da başta Avrupa olmak üzere bütün dünyayı tehdit eden sonuçlar doğurması devletlerin bazı örgütlenmelerle kararlar almasına neden olmuştur.

İkinci Dünya Savaşı’nın başta çocuklar olmak üzere bütün insanlığı tehdit etmesi sonucunda, çocuk haklarının savunulması ve bilincinin yaygınlaştırılması için UNICEF, Birleşmiş Milletler Çocuk Fonu, kurulmuştur. Savaşın hemen ardından kurulan bu kuruluş, dünya üzerinde birçok devlet ile işbirliği halinde çalışmaktadır.

Bununla beraber UNICEF, birçok vakıf, dernek, örgüt ve aile birlikleriyle de çalışarak çocukların temiz koşullarda yaşama, barınma, yeme, içme, giyinme, eğitim haklarını ve sağlık koşullarını takip etmekte ve iyileştirmek için çözümler üretmektedir.

UNICEF, çocukları geleceğin teminatı olarak görmektedir. Bu nedenle savaşların bitmesi için çalışırken, savaşa maruz kalan çocukların hayatını kurtarma çalışmaları da yürütmektedir. Birçok göç olaylarının takipçisi olarak, çocukların yaşam standartlarını oluşturmak için çalışmaktadır. Ayrıca dünyada her türlü çocuk istismarına karşı mücadele halindedir.

Maalesef ki 21. yüzyıl dünyasında, savaşlar devam etmekte, çocuklar ölmektedir. Hiçbir savaş kanununda yer almayan savaş koşulları insanları öldürürken, nesillerin umudunu bitirmektedir. Bu da UNICEF’in çaresiz bırakmaktadır. UNICEF, birçok eğitim kurumuyla temasa geçerek çocukların psikolojik süreçlerini takıp etmekte ve önlemler almaktaysa da artık bu yetersiz gelmektedir.

UNICEF Çalışma Alanları Ve Amaçları Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir