Umut İle İlgili Atasözleri ve Anlamları

c5

Bu yazımızda insanı insan yapan değerlerin başında gelen umut kavramıyla ilgili atasözlerinden ve anlamlarından bahsedeceğiz.

Atasözleri tarih boyunca uzun yıllar süren gözlem ve deneyimlerin sonucunda ortaya çıkmıştır. Sözlü olarak aktarılan atasözleri daha sonra yazıya geçirilmiştir. Sosyal ve kültürel hayatın içinden çıkan atasözleri, özellikle sosyal hayatın analizlerini, tavsiyeleri, nasihatlerini içeren sözlerin ortaya çıkmasına neden olmuştur.

Bununla beraber atasözleri milli ve manevi değerlerin, insani duyguların da konu edildiği sözlerdir. Bölgeden bölgeye deyiş farkı olsa da atasözlerinin içerdiği anlam fazla değişmemektedir. Umut insanı yaşatan en önemli duygudur. Geleceğe dair planlamaları, idealleri ve hayalleri şekillendiren bir kavramdır.

Umut ile ilgili atasözlerinden bazıları şu şekildedir:

Çiftçinin karnını yarmışlar, kırk tane gelecek yıl çıkmış. : Çiftçilik sabır ve azim isteyen bir iştir, çiftçilik gibi sabır ve azim isteyen işler umut etmeyi gerektirir. Bu nedenle sabırlı ve azimli insanların umudunu hiçbir zaman kaybetmeyip, her zaman yeniden başladıklarını anlatan bir atasözüdür.

Umut fakirin ekmeğidir. : Yoksulluk içinde yaşayan insanlar, zenginlik için çok çalışıp umutlarını kaybetmezler, diye nasihat eden atasözüdür.

Çıkmadık candan umut kesilmez. : Sonunun geldiğini düşündüğümüz şeylerin belki de daha çok işe yarayacağını düşünmemizi sağlayan bir atasözüdür.

Gün doğmadan neler doğar. : İnsanın başına gelen bir olumsuz işte, her şeyin kötü gittiği zamanlarda, insanın umudunun tükendiği anlarda, bazı şeylerin zamana bırakılarak sabredilmesi gerektiğini öğütleyen atasözüdür.

Allah gümüş kapıyı kaparsa altın kapıyı açar. : Bazen insanın başına gelen kötü şeylerin daha iyi şeylere gebe olabileceğini anlatan atasözüdür.

 

Umut İle İlgili Atasözleri Ve Anlamları Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir