Ülkemizde Engellilerin Yaşadığı Sorunlar ve Çözüm Önerileri

Engellilerin Karşılaştığı Sorunlar Nelerdir, Ülkemizde Engellilerin Yaşadığı Sorunlar ve Çözüm Önerileri

Yurdumuzda yaşamakta olan engelli vatandaşlar pek çok sorun ile karşı karşıya kalmaktadırlar. Başlangıçta engelli vatandaşlar ve ailelerini zor durumda bırakan bu sorunlar zamanla çok daha büyük sorunlara yol açabilmektedir.

Engelli vatandaşların karşılaşmış olduğu sorunlardan hem kendi ailesi hem de o kişinin sosyal çevresi etkilenebilmektedir. Engelli vatandaşların karşılaşmış oldukları sıkıntıların başında diğer bireyler tarafından ötekileştirilmeleridir. Bunun doğurmuş olduğu en önemli sorun ise engeli vatandaşların işsiz kalmaları yani iş bulamamalıdır. Bu sebeple pek çok engelli vatandaşımız eğitim, sağlık, barınma, güvenli gibi sorunlarla karşı karşıya kalmaktadırlar.

Engelli vatandaşlarımızın karşılaşmış olduğu bir diğer önemli sorun ise sosyal çevrenin engelli vatandaşların kullanımına uygun şekilde düzenlenmeyişidir. Bu vatandaşlar yollarda yürürken güçlük çekmekte, üst geçitlerden karşıdan karşıya geçememekte, pek çok sosyal alanda birçok zorluk yaşamaktadırlar.

Unutmamak gerekir ki engelli vatandaşlar da bir insandır ve onların hayatları sağlıklı insanlara göre çok daha zordur. Bu nedenle gerek bireysel gerekse devlet tarafından engelli vatandaşların hayatını kolaylaştırmak için önlemler alınmalı ve onlara yardımcı olunmalıdır.

Engellilerin Sorunları Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir