Ülkemizde En Çok Kullanılan Ulaşım Tipleri Nelerdir

Bu yazımızda kısaca Ülkemizde en çok kullanılan ulaşım tiplerine değineceğiz.

Kara Ulaşımı : Türkiye özel konumundan dolayı Asya ve Avrupa’yı birbirine bağlayan köprü konumundadır. Bu nedenle sıklıkla Türkiye’de ulaşım karayolu ve demiryolu ile sağlanır.Karayolu yapımı ve gelişmesi 1950’li yıllarda gerçekleşmiştir. Son zamanlarda ise modern kara yolları yapımı devam etmekte. Bu sayede kara yolu ulaşımı daha hızlı ve az maliyetli olacaktır. Ülkemizde en ıssız topraklara bile kara yolu ulaşımı vardır.

Demiryolu : Yurdumuzda demiryolu ulaşımı Osmanlılar döneminde kullanılmaya başlanmıştır. Ancak gelişme kaydetmesi Cumhuriyetin ilk yıllarında olmuştur. O dönemde demiryolları devletin himayesi altına girmiştir. Demiryolu sayesinde hem farklı bir şehirden bir şehre ulaşım sağlanıyor hem de Anadolu’yu çevreleyen denizler ile bağlantı  kuruluyor. Fakat demir yolu ulaşımı diğer ulaşım türlerine göre yavaş olduğu için son zamanlarda pek kullanılmıyor. Şimdilerde ise yüksek hızlı trenler ülkenin dört bir yanına yapılıyor. Günümüzün modern trenlerine ise ilgi büyük.

Hava Ulaşımı :
Türkiye’de haya yolu ulaşımı 1933’ten sonra gelişmeye başlamıştır. Oldukça hızlı bu ulaşım türü diğerlerine göre daha maliyetlidir. Ancak son zamanlarda maliyetlerin düşmesiyle pek çok kesimden halk artık kolayca bu ulaşım türünden de faydalanabilmekte.

Deniz Ulaşımı : Türkiye’nin yarımada şeklinde olması münasebetiyle deniz ulaşımı oldukça gelişmiştir. Bu ekonomik ulaşım şekli daha çok ticari taşımacılıkta kullanılıyor.  

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir