Tuzun Çıkarıldığı Ve Kullanıldığı Yerler Nerelerdir

Bu yazımızda kısaca tuzun çıkarıldığı yerlere ve kullanım alanlarına değineceğiz.

Türkiye, tuz madeni açısından oldukça zengin topraklara sahip bir ülkedir. Kaya tuzu üçüncü jeolojik zamanda oluşum göstermiştir. O dönemde bulunan kapalı göl havzalarındaki sular buharlaşmıştır ve geriye tuz madeni kalmıştır.

Türkiye’de en çok tuz üretimi Tuz Gölünde gerçekleşmektedir. İkinci olarak ise İzmir Çamaltı tuzlasında bu maden bolca üretilir. Kaya tuzu yataklarının diğerleri ise Çankırı, Kars, Iğdır ve Nevşehir dolaylarında yer alır.

Kaya tuzu genellikle tuz yataklarından, denizden, gölden ve tuzlu su kaynaklarından elde edilir. 2009 yılından bu yana göl tuzlarının verimi sıcaklıktan dolayı oldukça artmıştır. Sofra tuzu üretimi 3 kat artmıştır. Türkiye’de tuz üretiminin büyük çoğunluğu göllerden sağlanmaktadır. 

Tuzlar; yiyecekleri tatlandırmak; et, balık, sebzeleri tuzlamak için, ham derileri muhafaza etmek için; suları yumuşatmak ve seramik eşyaları sırlamak amacıyla kullanılır. Aynı zamanda tereyağı, margarin ve buz üretiminde oldukça fazla kullanılır. Bu maden en çok dericilik ,konservecilik, zeytincilik ve kimya tekstil sanayinde işe yaramaktadır. Ülkemizde bulunan en önemli tuz yatakları; Kağızman, Oltu, Tuzluca, Çankırı, Kırşehir,ve Niğde bulunur.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir