Türkiye’nin Çevresindeki Bölgesel Sorunlar Nelerdir

Bu yazımızda Türkiye’nin çevresindeki bölgesel sorunları kısaca ele alacağız.

Türkiye jeopolitik konumu itibariyle Avrupa ile Asya kıtalarına köprü niteliği taşır. Ayrıca bir çok medeniyeti kucaklayan geçiş noktasıdır. Üç  tarafı denizlerle kaplı ülke yarımada şeklindedir. Bu nedenle pek çok ülkeye komşu toprakları vardır. İşte Türkiye’nin çevresindeki bölgesel sorunlar şunlardır;

Batı Trakya Meselesi

Türkiye ile Yunanistan ülkelerinin yaşadığı bir sorundur. Bu sorun aslında Lozan Antlaşması ile hukuk çerçevesinde çözülmüştü. Ancak hala sorunlar sürmektedir.

Kıbrıs Meselesi

Süveyş kanalının açılmasından dolayı ülkenin askeri, stratejik ve ticareti konumu arttı. Türkiye ile Yunanistan’ın sorunlarından biri de Kıbrıs meselesidir .

Irak Meselesi

Bölge Körfez savaşı zamanında işgal edildi. Aynı zamanda 2003 yılında ABD’nin operasyonuna mtarafından yapılan operasyon nedeni kaderini belirsizleştirerek bölge Şiiler, Kürtler ve Türkmenler arasında bölünmüştür.

Suriye Meselesi

Ülkemizin güney kısmında Komşumuz olan Suriye içerisinde yaşanan iç savaşlar yüzünden ülkemize taciz atışları yapılmaktadır. Bu da Türkiye’ye tehdit oluşturan bir unsurdur.

Ege Denizi’ndeki Kıta Sahanlığı Meselesi

Türkiye ile Yunanistan arasında yaşanan bir meseledir. Bu kıta sahanlığı Lozan Antlaşmasında 3 mil şeklinde belirlenmiştir. Ancak Yunanistan 1936 yılında bu sınırı 6 mil olarak kabul etmiş ve uygulamıştı. Bununla yetinmeyip daha sonraki zamanlarda ise 12 mile çıkarmayı amaçlamıştır. Buda iki ülke arasında sorun teşkil eder.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir