Türkiye’nin Avrupa Birliği Üyeliği İstemesinin Nedenleri

p7

Bu yazımızda uzun yıllardır gündemden düşmeyen Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliği istemesinin nedenlerinden bahsedeceğiz.

Türkiye Cumhuriyeti için Avrupa Birliği bir sürecin gerekliliklerindedir. Bu süreç Türkiye’deki aslında Osmanlı ile başlayan son 200 yıldır modernleşme ve çağdaşlaşma hedeflerinden oluşmaktadır. Modern ve çağdaş bir Türkiye idealinin en önemli şartlarından biri olarak Avrupa Birliği görülmektedir.

Sosyal, kültürel, ekonomik ve stratejik olarak Türkiye, Avrupa Birliği için ön hazırlık reformları yaparak bu sürece katkıda bulunmaktadır. Avrupa Birliği üyeliği ekonomik kalkınma fonlarının bir kaynağı olarak Türkiye’de sanayi, sağlık, tarım, hayvancılık, gıda, tekstil alanlarını kalkındıracaktır.

İktisadi yönden kuvvetlenen bir ülke stratejik dengelerini oluşturabilir ve gelişmiş toplumlar arasında yer alarak güçlü bir devlet olduğunu gösterebilir. Gerek sosyal ve kültürel modernleşme gerekse askeri ve siyasi yenilenme ve bununla beraber sanayi, sağlık ve ulaşımdaki çağdaşlaşma Avrupa Birliği standartları açısından oldukça önemlidir. Türkiye bu alanlara yenilikçi yatırımlar yaparak bu üyelik sürecini hızlandırmak isterken, ayrıca ülke insanın ve topraklarının gelişmesinde de etkili formüller oluşturmaktadır.

Türkiye, kültürel dokusu ve genç nüfusunun çokluğundan iş gücünün fazlalığından Avrupa Birliği için de bir fırsat teşkil etmektedir.

Avrupa Birliği üyeliği her ne kadar modernleşme ve çağdaşlaşmanın kaynağı ve merkezi olarak görünse de son yıllarda Avrupa’nın içinde bulunduğu siyasi ve ekonomik krizler birliğin dağılmasını gündeme getirmiştir. İngiltere Avrupa Birliği’nden bu nedenle ayrılmıştır. Türkiye ise Avrupa Birliği politikalarını siyasi ve ön yargılı görerek, üyelik isteğini gözden geçirmektedir.

Türkiye’nin Avrupa Birliği Üyeliği İstemesinin Nedenleri Konusunda Düşüncelerinizi Paylaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir