Toprak Oluşumunda İklim Ve Doğal Bitki Örtüsünün Etkisi Kısaca

c7

Bu yazımızda toprak oluşumunda iklim ve doğal bitki örtüsünün etkisi kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Toprağın oluşumunda belli başlı birkaç etmen vardır. Bunlardan en etkilisi iklim ve doğal bitki örtüsüdür. İklim geçişlerinin fazla olduğu yerlerde toprak yapısı zenginleşir ve verimli bir hal alır. Doğal bitki örtüsünün de toprağın şekillenmesinde ve verimli hale gelmesinde etkisi vardır.

İklim, mevsimler boyunca devam eden ve bir coğrafik güzergâhta yerleşik hale gelerek hava olaylarının seyrini rutinleştiren bir doğa olayıdır. İklim toprak yapısını doğrudan etkiler. Yağış alan yerlerde özellikle dört mevsim süren yağışların olduğu iklimlerde toprak alüvyon, humuslu toprak olarak şekillenir.

Toprak yapısının yağışlı bölgelerde yumuşak, koyu renkli, verimli olması bitki örtüsünün şekillenmesine neden olur. Bitki örtüsü yükseltinin az olduğu yerde makilik, yükseltinin arttığı yerlerde ormanlık alanlara ve çayırlara dönüşür.

Bitki örtüsünün yükseltiye göre şekillenmesi, deniz seviyesinde kumlu toprak, rakımın deniz seviyesinin biraz üstünde olduğu yerlerde ovalar şeklinde alüvyon toprak, yükselti arttıkça dağların oluşmasıyla başlayan kaya tipi topraklarla oluşur.

Bitki ve diğer canlıların kalıntıları, kökleri, toprağın hızlı çözünmeye başlamasıyla kayaçların toprağı dönüşmesini hızlandırırken, iklim geçişleriyle birlikte toprak tamamen şeklini alarak adeta bir bölgeye özgü hal alır.

Sıcak ve kurak bölgelerde toprak doğal olarak kuru, kumlaşmaya yakındır. Soğuk ve fırtınalı bölgelerde toprak kuru ve serttir. Yağışlı bölgelerde toprak koyu ve yumuşaktır. Bitki örtüsü burada erozyon ve heyelan gibi doğa olaylarını engeller.

Toprak Oluşumunda İklim Ve Doğal Bitki Örtüsünün Etkisi Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir